Ücretsiz maske kodu nasıl alınır? İşte detaylar

Ücretsiz maske kodu alma konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Alınan yeni karara göre Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz ay çıkardığı ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasından ücretsiz maske kodu alınabilecek.

Ücretsiz maske kodu gelmeyen vatandaşlar için yeni bir yöntem duyuruldu. Buna göre maske kodu gelmeyen vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasından maske talebinde bulunabilecek. 

‘HAYAT EVE SIĞAR’ UYGULAMASINDAN MASKE KODU NASIL ALINIR?

İlk önce Google Play Store ve App Store’da yayınlanan ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasının indirilmesi gerekiyor. Uygulama indirilip gerekli bilgiler doldurulduktan sonra ‘Sağlık Durumu’ sekmesinden ücretsiz maske talebinde bulunabilir. 

‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması, Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs önlemleri kapsamında geliştirildi. Uygulamayı indiren vatandaşlar, çevresindeki risk durumunu görebiliyor. 

MASKE SATIŞI YENİDEN BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, belirli bir üst fiyat sınırlamasıyla maske satışının yeniden başlayacağını söyledi. Erdoğan, “Bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışına halkımızın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planlıyoruz. Bir üst fiyat belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında market ve pazar gibi toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmiş; maskelerin ücretsiz olarak dağıtılmasına karar verilmişti. 

Ücretsiz maskelerin ilk başta PTT aracılığıyla dağıtılması planmış, aşırı yoğunluk oluşması üzerine eczaneler aracılığıyla dağıtılmasına karar verilmişti. Geçtiğimiz günlerde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlarla SSK’lı kişilerin maskelerini çalıştıkları işyerlerinden alabileceği duyurulmuştu. 

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, eczaneler aracılığıyla bugüne kadar 73 milyon ücretsiz maske dağıttıklarını söyledi. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üretim fazlası günlük 100-150 bin maskeyi ücretsiz olarak dağıtmaya karar verdiklerini duyurdu. 

Koronavirüs riskini gösteren ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması yayınlandı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın