Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro kimdir?

Son zamanlarda Türkiye’de en çok konuşulan isimlerden biri Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro oldu. TRT ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisini yakından takip edip Kayı boyu bayrağı ile poz vermesi dikkat çekmişti. Son olarak ise yemin töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile verdiği samimi karelerle gündeme geldi. Peki Nicolas Maduro kimdir? İşte Nicolas Madoro’nun hayat hikayesi.

Nicolas Maduro, 1962 yılında Venezuela’nın başkenti Caracas’ta dünyaya geldi. Lise yıllarından itibaren siyasetle yakından ilgilendi. Öğrenim gördüğü lisede öğrenci birliği başkanı olarak görev yaptı.

Liseden sonra öğrenimine devam etmeyen Maduro, otobüs şoförlüğü yaptı. Bir süre metro işçilerini temsil eden sendikada çalıştı.

Beşinci Cumhuriyet Hareketi‘nin (MVR) kuruluşunda yer aldı. Çeşitli tarihlerde Temsilciler Meclisi’nde, Kurucu Meclis’te ve Ulusal Meclis’te görev yaptı.

Hugo Chavez‘in 1992 yılında başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından Chavez’e destek kampanyasının öncülerinden biri oldu.

2005 yılında Meclis Başkanı oldu. 2006 yılında ise Chavez’in isteğiyle Dışişleri Bakanlığı‘na getirildi. 2012 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Chavez’in yardımcısı olarak atandı.

Uzun bir süre boyunca Chavez’in en yakınlarından biri oldu. Chavez, tedavi için Küba’ya gittiğinde devlet yönetiminde aksamaların olmaması için büyük çaba gösterdi.

5 Mart 2013 tarihinde Devlet Başkanı Hugo Chavez’in vefat etmesi üzerine seçimlere kadar geçici olarak başkanlık görevini devraldı.

12 Nisan 2013 günü yapılan seçimlerde sadece 234 bin farkla devlet başkanlığına seçildi.

2018’in Mayıs ayında yapılan seçimleri yine kazandı. Fakat bu seçimleri, muhalefet boykot etmiş ve katılım oldukça düşük seviyede kalmıştı.

Ülkesinde ekonomik kriz devam ederken, Eylül 2018’de Nusr-et adlı lüks bir lokantada yemek yemesi büyük tepki çekti. Venezuela’da son yıllarda yaşanan gıda sıkıntısı sebebiyle her dört kişiden birinde kilo kaybı görülüyor. Venezuelalılar ise bu durumu mizahi bir şekilde “Maduro Rejimi” olarak adlandırmakta.

https://www.youtube.com/watch?v=64EuyNCilHY


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın