Ana sayfa Gündem Virüs mutasyona mı uğradı? Bakan Koca’dan flaş açıklama

Virüs mutasyona mı uğradı? Bakan Koca’dan flaş açıklama

İngiltere’de koronavirüsün mutasyona uğradığına ilişkin açıklamalar dünya gündemine bomba gibi düştü. Peki, virüs mutasyona mı uğradı ? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan mutasyon konusunda önemli bir açıklama geldi.

Bazı ülkelerde aşılama çalışmaları başlamışken, İngiltere’den dünya kamuoyunun gündemini sarsan bir açıklama geldi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüsün mutasyon geçirdiğini ve bulaşıcılığının yüzde 70 arttığını açıkladı.

Mutasyon açıklamasının ardından bazı ülkeler İngiltere’ye uçuşları iptal etti. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Güney Afrika, Danimarka ve Hollanda’dan Türkiye’ye yapılan uçuşların geçici olarak iptal edildiğini duyurdu. Bakan Koca’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır.”

Bilim Kurulu üyesinden ‘mutasyon’ değerlendirmesi

Koronavirüsün mutasyonu konusunda Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevik Özlü’den bir değerlendirme geldi. Özlü, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonun 2021 yılında yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabileceği uyarısında bulundu. Özlü’nün sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirme şöyle:

“Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor.

Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz.

Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama, dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkarlık yapmamamız gereken günlerdeyiz.”

Mutasyon geçirmiş virüse karşı aşılar etkili olacak mı?

Yaşanan bu gelişmenin ardından hali hazırda kullanılan aşıların mutasyon geçirmiş virüslere karşı etkili olup olmayacağı da merak ediliyor. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, aşıların mutasyon geçirmiş virüslere karşı da etkili olduğunu söyledi.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here