vladimir putin

Vladimir Putin kimdir?

Tam adı “Vladimir Vladimiroviç Putin” olan Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde St. Petersburg’da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini Leningrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı. Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı.

KGB kariyeri

Çocukluk döneminden itibaren Sovyetler Birliği’nin istihbarat örgütü olan Devlet Güvenlik Komitesi‘nde (KGB) çalışmak isteyen Putin, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra bu hayaline kavuştu.

KGB’deki ilk yurt dışı görevini, o dönem istihbarat örgütleri arasında yoğun bir çatışmanın yaşandığı Doğu Almanya’da yaptı. Bir süre sonra KGB Dış Operasyonlar Sorumlusu olarak görev yapmaya başladı.

Doğu Almanya’nın çökmesi üzerine ülkesine geri döndü ve bir süre öğretim görevlisi olarak çalıştı. Doğu Almanya’nın ardından Sovyetler Birliği de dağılınca KGB’nin faaliyetlerine son verildi.

Siyasi kariyeri

KGB’deki işi sonlandıktan sonra St. Petersburg Valiliği’nde çalışmaya başladı. Burada, 1996 yılına kadar çeşitli pozisyonlarda görev yaptı. Boris Yeltsin döneminde Kremlin Sarayı’nda görev yapmaya başladı. Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevlerinde bulundu.

1998 yılında Federal Güvenlik Birimi (FSB) başkanı, ertesi yıl ise başbakan yardımcısı olarak atandı.

Yeltsin tarafından başbakanlığa getirildi. Yeltsin’in istifasının ardından yapılan seçimlerde devlet başkanı seçildi.

Putin, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından zayıflayan Rusya’yı uluslararası alanda tekrardan güçlü bir ülke yapmak için çabaladı. Önceden Sovyetler Birliği’ne bağlı olan ülkelerle tekrardan yakın ilişki kurdu. 1993 yılında ilan edilen “Yakın Çevre Politikası” onun döneminde çok daha etkili bir şekilde uygulandı.

2004 yılındaki seçimleri tekrar kazandı. 2008 yılındaki seçimlere ise üç dönem kuralı sebebiyle katılamadı ve Medmedev’i yerine aday yaptı. Medmedev devlet başkanı olurken, Putin de başbakan oldu.

2012 yılındaki seçimlerle birlikte tekrardan devlet başkanı seçildi. Yüzde 63 oranında oy almıştı.

2018 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 76’sını alarak dördüncü kez devlet başkanlığı koltuğuna oturdu.

Lyudmila Putina evlenen Putin’in bu evliliğinden iki kız çocuğu dünyaya geldi. Çift, 2013 yılında boşandı. 

11 yaşından beri judo yapmaktadır ve siyah kuşak sahibidir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın