Ana sayfa Ekonomi Volkswagen yeni fabrikasını Manisa’da kuracak

Volkswagen yeni fabrikasını Manisa’da kuracak

PAYLAŞ
Volkswagen
Fotoğraf: Youtube

Alman otomotiv devi Volkswagen, yeni otomobil fabrikasını Manisa’da kuracak. 

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ın (VW) yeni fabrikasını kuracağı yer bir süredir merak ediliyordu. Türkiye ve Bulgaristan, en güçlü iki aday ülkeydi. 

Bu konuda iki ülke arasında büyük bir rekabet yaşanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, geçtiğimiz Haziran ayında Almanya’nın önde gelen gazetelerinden FAZ’a Türkiye’nin avantajlarına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. 

DW Türkçe’nin haberine göre, VW yeni kuracağı fabrika için Türkiye’de karar kıldı. Fakat bazı pürüzlerin olmasından dolayı henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 

VERGİLER ‘AŞIRI YÜKSEK’ BULUNUYOR

Almanya’nın devlet televizyon kanalı ARD’ye dayandırılan haberde, VW’nin Türkiye’de yeni otomobillere uygulanan vergileri ‘aşırı yüksek’ bulduğu ve bu konuda bir girişimde bulunulmasını beklediği belirtildi. Passat model otomobillerde tüketim vergisinin, otomobil fiyatının yüzde 41’ine kadar çıkabildiği kaydedildi. 

SADECE TÜRKİYE’DE 40 BİN PASSAT SATMAYI HEDEFLİYOR

Bulgaristan’ın iş gücü maliyeti bakımdan daha uygun bir seçenek olmasına karşın Türk piyasasının hacminden dolayı böyle bir seçim yapıldığı ifade edildi. Şirketin, önemli bir bölümü devlet tarafından satın alınmak üzere, sadece Türkiye’de 40 bin Passat satmayı hedeflediğine yer verildi. 

ANLAŞMA EYLÜL YA DA EKİM AYINDA YAPILACAK

ARD’nin haberine göre yeni fabrika için anlaşmanın Eylül ya da Ekim ayında yapılması bekleniyor. 

Öte yandan VW Teftiş Kurulu üyesi olan Aşağı Saksonya eyaleti Başbakanı Stephan Weil’ın Türkiye’de fabrika kurulması fikrini desteklediği belirtiliyor. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here