Ana sayfa Dünya WHO: İyileştikten sonra test sonucu yeniden pozitif çıkan hastaları inceliyoruz

WHO: İyileştikten sonra test sonucu yeniden pozitif çıkan hastaları inceliyoruz

PAYLAŞ

Dünya Sağlık Örgütü’den (WHO) yapılan açıklamada, “İyileştikten sonra tekrar pozitif olan Covid-19 hastalarının raporlarını inceliyoruz” denildi. 

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Jeong Eun-kyeong, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, 91 Covid-19 hastasının test sonucunun yeniden pozitif çıktığını belirtti. Jeong Eun-kyeong, virüsün enfekte olmaktan ziyade yeniden aktifleşmiş olabileceğine dikkat çekti. 

Reuters’a konuşan Dünya Sağlık Merkezi’den bir uzman, “Klinik uzmanlarımızla yakın ilişki içindeyiz ve bu vakalar hakkında daha fazla bilgi almak için çok çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün klinik bakım kılavuzuna göre, iyileşen bir hasta, en az 24 saat arayla iki ardışık testi negatif çıktıktan sonra hastaneden taburcu edilebilir.

Hafif Covid-19 hastalığı semptomlarının başlangıcı ile iyileşme süreci arasında iki haftalık bir süre olduğunu belirten uzman, “Bazı hastaların klinik olarak iyileştikten sonra testlerinin pozitif çıktığını biliyoruz. Ancak virüsün ne kadar süre yaşayabildiğini anlamak için iyileşmiş hastalardan sistematik olarak örnek toplanmasına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

DÜNYA GENELİNDE CAN KAYBI 100 BİNİ AŞTI

Koronavirüs vakalarına ilişkin verileri derleyen “Worldometers” adlı internet sitesinde yer alan bilgilere göre, dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 104 bin 775’e ulaştı. Koronavirüs vaka sayısı ise 1 milyon 722 bin 306 olarak kayda geçti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here