DOLAR 18,8163 0.03%
EURO 20,5264 0.43%
ALTIN 1.163,37-0,12
BITCOIN 436346-0,42%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yahya Kemal Beyatlı kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Yahya Kemal Beyatlı kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

ABONE OL
15 Ocak 2023 20:56
Yahya Kemal Beyatlı kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yahya Kemal Beyatlı kimdir, eserleri nelerdir? Yahya Kemal Beyatlı’nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca derledik.

Yahya Kemal Beyatlı hayatı (Kısa anlatım)

1884 yılında Makedonya’nın başkenti Üsküp’te dünyaya gelen Yahya Kemal Beyatlı, sırasıyla Yeni Mektep, Mekteb-i Edeb, Vefa İdadisi ve Sorbonne Üniversitesi’nde eğitim gördü. Eğitimini tamamladıktan sonra Darüşşafaka İdadisi ve Darülfünun’da ders verdi.

“Dergah” isminde bir dergi çıkardı. Burada kaleme aldığı yazılarda Kurtuluş Savaşı’nı destekledi. 1922 yılında Ankara’ya gitti ve Hakimiyet-i Milliye gazetesinde yazarlık yapmaya başladı. 1923 yılında milletvekili seçildi. 1958 yılında hayata gözlerini yumdu.

Yahya Kemal Beyatlı kimdir? (Uzun anlatım)

Yahya Kemal Beyatlı, 2 Aralık 1884 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’te dünyaya geldi. Öğrenim hayatına Yeni Mektep’te başladı. Daha sonra Mekteb-i Edeb’e geçti. 1902 yılında ise İstanbul’a giderek Vefa İdadisi’ne kaydoldu. 

Öğrencilik yıllarında şiir yazmaya başladı. İlk şiiri, İrtika dergisinde yayımlandı. 1903 yılında Fransa’ya giderek Sorbonne Üniversitesi‘ne kaydoldu. Dönemin ünlü hocası Albert Sorel‘den tarih dersi aldı. Sorel’in Yahya Kemal Beyatlı üzerinde büyük bir etkisi olmuş, yurda döndükten sonra tarih üzerine araştırmalar yapmaya başlamıştı.

1913 yılında İstanbul’a döndü. Önce Darüşşafaka İdadisi’nde, ardından da Darülfünun’da ders verdi. Darülfunun’da ders verdiği öğrenciler arasında Ahmet Hamdi Tanpınar da vardı. Bir yandan edebi çalışmalarını da sürdüren Yahya Kemal, “Dergah” adında bir dergi kurdu. Dergide, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Kutsi Tecer ve Nurullah Ataç gibi isimler de yer aldı. Yahya Kemal, burada yazdığı yazılarla Anadolu’da başlayan Milli Mücadele‘ye destek vermiştir.

1922 yılında Ankara’ya giderek Hakimiyet-i Milliye gazetesinde çalışmaya başladı. Lozan Barış Konferansı‘nda danışman olarak bulundu. 1923 yılında Urfa Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. Yahya Kemal Beyatlı, 1 Kasım 1958 tarihinde hayatını kaybetti.

Yahya Kemal Beyatlı’nın edebi kişiliği

Yahya Kemal Beyatlı’nın eserlerinde tarih, vatan, millet, İstanbul konuları ön plana çıkmıştır. Şiirlerinde divan şiir geleneğini ve aruz ölçüsünü kullanmıştır. Ayrıca, şiirlerinde iç ahenge önem vermiştir. Divan şiirini çağdaş bir yorumla yeniden sunmuştur. Böylece geçmiş değerlere bağlı kendine özgü bir şiir geliştirmiştir. 

Yahya Kemal Beyatlı’nın eserleri

 • Kendi Gök Kubbemiz
 • Eğil Dağlar
 • Edebiyata Dair
 • Siyasi Hikayeler
 • Eren Köyünde Bahar
 • Eski Şiirin Rüzgarıyla
 • Rubailer ve Hayyam’ın Rubailerini Türkçe Söyleyiş
 • Tarih Musahabeleri
 • Kartpostallar
 • Bitmemiş Şiirler
 • Aziz İstanbul
 • Siyasi ve Edebi Portreler
 • Çocukluğum, Gençliğim, Siyasi ve Edebi Hatıralarım

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ