Ana sayfa Bilgi Merkezi Yakup Kadri Karaosmanoğlu kimdir? Kısaca hayatı

Yakup Kadri Karaosmanoğlu kimdir? Kısaca hayatı

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 1889 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de dünyaya geldi. Eğitimine özel dersler alarak başladı. Ailesinin Manisa’ya taşınması üzerine eğitimini Fevziye Mekteb-i İptidaisi‘nde sürdürdü. Buradan mezun olduktan sonra İzmir İdadisi’ne kaydoldu, fakat babasının ölümü üzerine okulu yarıda bırakmak zorunda kaldı. Annesiyle birlikte Mısır’a gitti ve lise eğitimini burada tamamladı. Burada öğrenim gördüğü sırada Fransızca da öğrendi. Bu sayede çok sayıda Fransız yazarını okuyabilme şansına kavuştu.

1908 yılında İstanbul’a dönen Yakup Kadri Karaosmanoğlu, edebi çalışmalarına ağırlık verdi. İlk çevirisi “Türk” adlı bir dergide yayımlandı. Darülfünun Hukuk Fakültesi‘ne kaydolmuşsa da buradan mezun olamadı. Bir süre Peyam gazetesinde görev yaptı. Edebiyat-ı Cedide’ye tepki olarak doğan Fecr-i Ati topluluğuna katıldı.

Kurtuluş Savaşı sırasında İkdam gazetesi başyazarı olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Kurtuluş Savaşı’nı destekleyici yazılar kaleme aldı. Daha sonraki süreçte Hakimiyet-i Milliye ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı.

Cumhuriyetin ilanının ardından Manisa ve Mardin milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yer aldı. Bir dönem Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

1932 yılında kurulan Kadro dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Kadro dergisi kapanınca diplomatlık yılları başladı. Sırasıyla Tiran, Prag, Lahey, Bern, Tahran ve yine Bern elçiliklerinde görevlendirildi. Emekliliğinin ardından diplomatlık yıllarında yaşadıklarını anlattığı “Zoraki Diplomat” adlı eseri yayımlandı.

1961 ile 1966 yılları arasında milletvekilliği yaptı. 1966 yılında Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaya başladı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 13 Aralık 1974 tarihinde hayatını kaybetti.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

“Sanat toplum içindir” ilkesine bağlı olmuştur. Mili Edebiyat’ın ardından dili oldukça yalınlaşmıştır. Eserlerinin konusunu ağırlıklı olarak toplum hayatımızdaki değişimler oluşturmuştur.

YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU’NUN BAZI ESERLERİ

Kiralık Konak

Yaban

Nur Baba

Sodom ve Gomore

Ankara

Bir Sürgün

Zoraki Diplomat

Politikada 45 Yıl

Erenlerin Bağından

1 YORUM

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here