mansur yavaş

Yavaş’ın ilk 100 günlük karnesi: Bütçe 136 milyon lira fazla verdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ilk 100 günlük görev süresi boyunca yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren kitapçık yayınladı. 

Kitapçıkta “Mali Durum (Zorunlu Ödemeler ve Borçlar)” bölümünde yer alan bilgilere göre, ilk 100 günlük dönemde belediye bütçesi 136.579.402 TL fazla verdi. 

İlk 100 günlük dönemde belediyenin gelirleri 1.244.954.189 TL, giderleri ise 1.108.374.787 TL olarak gerçekleşti. 

Kitapçıkta ‘israfın önlenmesi ve bütçe disiplinin sağlanması konusunda alınan tedbirlerin sonuç verdiğine’ dikkat çekildi.

YAVAŞ: ‘BELEDİYECİLİK’ İLE ‘YOLSUZLUK’ KELİMELERİNİN YAN YANA GELMEMESİNE ÖNCÜLÜK EDECEĞİZ

Kitapçığın ilk sayfasında belediyedeki çalışmalara ilişkin bir yazı kaleme alan Yavaş, “Bu çalışmalarımız gelişerek devam edecek ve Türkiye’de ‘belediyecilik’ ile ‘yolsuzluk’ kelimelerinin artık yan yana gelmemesine öncülük edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Yavaş, “Öğrenci evlerine yüzde 50 su indirimi, asfalt parası nedeniyle tapulara konulan şerhlerin kaldırılması, dini bayramlarımızın yanı sıra milli bayramlarımızda da ücretsiz ulaşımın sağlanması, yaya geçiş sürelerinin uzatılması gibi hayata dokunan çalışmalara birlikte imza attık” dedi. 

Öte yandan Yavaş, Sincan OSB alt geçidinin hizmete açıldığı, İstanbul Yolu-Ayaş bağlantı kavşağının tamamlandığı, Bağlum Bulvarı’nın devamındaki caddelerde uzun bir süredir yaşanan asfalt probleminin çözüldüğü, Çubuk 1 Baraj Gölü’nün temizlendiği ve Sakarya Caddesi’nin yenilendiği bilgisini paylaştı.

Kitapçıkta yer alan diğer bilgiler şöyle:

  • Belediyenin bankadaki nakit mevcudu 160.401.372 TL arttı. 
  • Belediyenin gelirlerinin, yaklaşık yüzde 90’ını merkez yönetimden alınan transfer gelirleri olduğuna dikkat çekildi. Bu sebeple belediyenin öz gelirlerinin artırılması konusunda daha çok tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. 
  • Metro yapım giderlerinin geri ödeme usullerinde Mayıs 2019’da başlatılan yeni uygulama ile belediyenin hazine paylarından yaklaşık 20 kat daha fazla kesinti yapılacağı belirtildi. 
  • Belediyedeki bütün birimlere gönderilen 12 Nisan 2019 tarihli genelge ile belediye personellerinin istediği sendikalara üye olma ve üyelikten çekilme hakkına sahip olduğu belirtildi. 
  • Belediyede 21 üst düzey bürokrat görevden alınırken, 43 üst düzey atama yapıldığı kaydedildi. 
  • Toplam 79 personelin işe alındığı, 56 personelin de işten ayrıldığı belirtildi. 

Mansur Yavaş’tan ‘tasarruf harekatı’: Araç sayısı azaltılıyor

Mansur Yavaş sözünü tuttu: Öğrenci evlerine %50 indirimli su


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın