Yaz tatilinde okul var mı? Bakan Ziya Selçuk yanıtladı

Milli Eğitim Bakanlı Ziya Selçuk, yaz tatilinde okulların açılarak eğitim yapılmasını en son ihtimal olarak gördüklerini söyledi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram hesabından yaptığı canlı yayında 8’inci sınıf öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle okullar 30 Nisan’a kadar tatil edildi. Bu süreçte en çok merak edilen soruların başında “Yaz tatilinde okul var mı” sorusu geliyor. Bakan Selçuk, Instagram hesabından yaptığı canlı yayında bu soruyu yanıtladı. Yaz tatilinde eğitim öğretim yapılmasını en son ihtimal olarak gördüklerini belirten Selçuk, “Sadece tedbir amaçlı olarak planlarımızı yapıyoruz. Yoksa bizim yaz aylarında ders yapmak ya da okulları tümüyle açmak gibi bir derdimiz yok. Biz çocuklarımızın yazın dinlenmesini de önemsiyoruz. O yüzden de tatil konusunda endişelenmenize hiç gerek yok” ifadelerini kullandı.

Eğitime bütüncül bir bakışlarının olduğunu belirten Selçuk, “Yapılacak telafi eğitimi, bizim için yeterli olmaz. Yani sadece telafi eğitimle, hızlandırılmış eğitimle öğrencilerimizin alması gereken kazanımları yeterince kazandıramayız. Bunun için televizyondan eğitim yapıyoruz. EBA üzerinden 8. ve 12. sınıflara canlı sınıflar yapıyoruz. Yani çok destek sağlıyoruz” dedi.

YAZILILAR NE OLACAK?

Bakan Selçuk, mevcut durum devam ettiğinde, ilk dönemdeki sınavları baz alacaklarını söyledi.

LGS’DE KONULAR AZALDI DİYE SORULARIN ZOR OLMA İHTİMALİ VAR MI?

‘Sorular çok zorlaşacak’ ya da ‘sorular çok kolaylaşacak’ gibi bir durumdan söz etmenin mümkün olmadığını belirten Selçuk, “Biz bir sorunun zorluk derecesini bazı istatistiksel ayarlamalarla hayata geçiriyoruz. Sadece birinci dönemin konularından sorulacak. Konular belli, kazanımlar belli, ders kitapları belli… Bu konuların dışında kesinlikle soru sorulamaz. Dolayısıyla nereden soru geleceği de belli, hangi kazanımlardan olacağı da belli” diye konuştu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın