Yazın tatile gidilir mi? Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan yanıtladı

Yazın gelmesiyle birlikte en çok merak edilen soruların başında “Yazın tatile gidilir mi?” sorusu geliyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN Türk’te “Akıl Çemberi” programında Başak Şengül’ün sorularını yanıtladı. İşte Ceyhan’ın açıklamalarından satır başları: 

“Bu üçüncü dönemde ciddi bir hata yapıp da bir ay sonra yeniden bir vaka artışı olursa hepimizin tatili gider. Ama eğer öyle bir şey olmazsa, işler yolunda giderse yazlığına, köyüne giden insanlar için çok büyük bir sıkıntı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Birinci şart şehirler arası dolaşımdaki yasakların kalkması. İkinci şart otobüs ve uçak seferlerinin başlaması. Görüyoruz ki zaten daha şimdiden Bodrum’un nüfusu 1 milyonu aşmış. İnsanlar nasıl gidebilmiş, o da çok enteresan.

Ben, uygun davranırız, tedbirlere uyarız ve vaka sayıları azalır, o şartlarda düşünüyorum. Evler için çok büyük bir problem yok. Oteller için çok ciddi bir rehber hazırlanmış. Ben şimdi soruyorum vatandaşlara. Muhtemelen fiyatlar artacaktır, çünkü dışarıdan turist gelme şansı yok. Otellere de yarı yarıya kontenjanla kullan denilecek. O nedenle gelirleri ciddi şekilde düşecektir. Ayrıca otellere çok ciddi yükümlülükler getiriliyor. Ekstra bir sürü şeyler kurulacak. İnsanların plajlarda 6 metre mesafede kalması için ipler gerilecek. Siz o yüksek fiyatları ödeyip gideceksiniz, açık büfe kahvaltı olmayacak. Yemek yediğiniz yerlerde ciddi tedbirler olacak. Eskisi gibi zengin otel yemekleri olmayacak.

Bu şartlarda o paraları verip tatile gidiyorsanız bir şekilde açılacaktır oteller. Haziran’ın ortalarından itibaren açılabilir diye düşünüyorum. Zaten bu kadar tedbir alındıktan sonra o tatil de eski tatil gibi olmayacaktır.”


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın