Yeni askerlik sistemi yasalaştı! Askerlik 6 aya indi

Kamuoyunda merakla beklenen ve askerlik süresini altı aya indiren, ‘tek tip askerlik’ sistemi olarak bilinen yeni askerlik sistemi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. 

TBMM Genel Kurulu’nda 335 oyla kabul edilen yasayla birlikte yaklaşık 100 bin kişinin terhis olması bekleniyor. 

Yasayla birlikte neler değişecek?

Yeni uygulamayla birlikte zorunlu askerlik süresi altı aya iniyor. Bu sürenin bir ayını temel eğitim süresi kapsıyor. Temel eğitim, bedelli askerlikten yararlananlar dahil herkes için geçerli olacak. 

6 aylık askerlik görevini tamamlayan kişiler, isterlerse 6 ay daha askerlik yapabilecek. Askerliğini 6 ay daha sürdürmek isteyen kişilere belirli bir maaş verilecek. 

Üniversite mezunlarının yedek subay olma imkanı yeni sistemde de devam ederken, bunun yanında lise ve ön lisans mezunlarına yedek astsubaylık yolu açıldı. 

Bedelli askerlik

Yeni uygulama kapsamında bedelli askerlikten yaş kriteri aranmaksızın herkesin yararlanması mümkün hale geldi. Bedelli askerlikten yararlanan kişiler, bir aylık temel eğitim sürecinden geçecek. Bedelli askerlik için belirlenen ücret ise 31 bin 343 lira oldu. 

Bedelli askerlik ücreti için belirlenen rakamda, her altı ayda bir memur maaşlarına gelen zam oranında bir artış yapılacak.

Öte yandan bedelli askerlik uygulaması sürekli olan bir uygulamaya dönüştü.

Yeni askerlik sistemi hakkında her şey!


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın