Yeni Ekonomi Paketi: Uzmanlar ne dedi?

Yeni Ekonomi Reform Paketi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Peki, uzmanlar bu paketi nasıl yorumladı? Önde gelen ekonomistlerin, açıklanan reformlar hakkındaki düşüncelerini derledik.

TARIMDA NELER YAPILACAK?

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, RS FM’de yayınlanan ve Yavuz Oğhan’ın sunduğu “Bidebunudinle” programında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tarımda dört önemli başlık öne çıkıyor. Bunlardan bir tanesi tarımda milli birlik projesi. Tanzim satışta gördüğümüz kooperatif merkezli sistemi bundan sonra daha da görmeye başlayacağız. Ürün ve bölge bazında sözleşmeli üretim yapılacak şeklinde bir açıklama var.

Daha önce bizim zaten milli tarım projemiz vardı. Faruk Çelik döneminde milli tarım politikası, hatta bunun bir alt ayağı olarak da milli hayvancılık politikası açıklanmıştı. Dönemin başbakanı Binali Yıldırım, 14 Ekim 2016’da İzmir’de bunu açıkladı. Fakat daha sonra Ahmet Eşref Fakıbaba göreve gelince bu politika rafa kaldırıldı.

İkinci ayağı olarak seracılıkta bir yoğunlaşma olacağını görüyoruz. Sera A.Ş. diye bir şirket kurulacak. Edindiğim bilgilere göre, burada tarım kredi kooperatifleri ana unsur olacak. Bir yandan da TİGEM’e (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) ait arazilerin değerlendirilebileceğini görüyoruz. Yani devlet ciddi olarak seracılığa giriş yapıyor.

Üçüncü olarak hal yasası var. Kooperatif örgütlere hallerde daha fazla yer verileceği görülüyor.

Son olarak da küçükbaş hayvancılık konusu var. Bakan Albayrak, 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 100 milyona çıkartılacağını söylüyor. Burada, 100 milyona çıkmak kolay değil, ama küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi önemli.”

KIDEM TAZMİNATI’NIN FONA DEVRİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Reform Paketi kapsamında, kıdem tazminatı reformunu hayata geçireceklerini belirtti. Bu konu hakkında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi: 

“Kıdem tazminatı bizim için son derece önemli bir konu ve aslında bitmiş bir tartışma. Kapanmış bir defteri, Hazine ve Maliye Bakanı bugünkü sunumunda yeniden açtı. Kıdem tazminatını fona devretme konusunda adım atacaklarını, hatta bunu da bir zorunlu emeklilik sistemi ile birlikte ele alacaklarını ve böylelikle de finansman kaynağı yaratacaklarını açıkça ifade etmiş oldu.

Yaklaşık 40 yıldır çeşitli hükümetler hep kararlı biçimde kıdem tazminatını fona devretme konusunda birtakım girişimlerde bulundular. Ama her seferinde işçilerin, emekçilerin, sendikaların bu konudaki tutumu ile geri adım atmak zorunda kaldılar.

Çok net bir şekilde söylüyorum, kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, bu hakkın ortadan kaldırılmasıdır. Çünkü, kıdem tazminatı bizim birikmiş emeğimizdir.”

UĞUR GÜRSES VE YALÇIN KARATEPE’NİN YORUMU

Ekonomist Uğur Gürses’in Twitter hesabından yaptığı yorum.

 

Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin Twitter hesabından yaptığı yorum.

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın