Ana sayfa Gündem Yerel seçimde CHP-İYİ Parti ittifakı olacak mı?

Yerel seçimde CHP-İYİ Parti ittifakı olacak mı?

PAYLAŞ
meral akşener kemal kılıçdaroğlu
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP ile İYİ Parti arasında Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde kurulan Millet İttikafı’nın yerel seçimlere yansıyıp yansımayacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Geçtiğimiz hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yaptığı ikili görüşme bu beklentileri artırdı.

Koray Aydın: Daha dar çerçeveli bir ittifak olacak

Son olarak ise iki partinin heyetleri bir araya geldi. Yapılan görüşmenin ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tamamına yönelik bir arayışın olmadığını ve genel seçimlere göre daha dar çerçeveli bir alan oluşturmak için çalışma yaptıklarını ifade etti.

İki parti arasında olumlu bir atmosfer var

Habertürk muhabiri Ömer Topsakal, Habertürk TV canlı yayınında ittifak süreci hakkında önemli bilgiler aktardı. İşte Topsakal’ın açıklamaları:

Salı günü liderlerin buluşmasının ardından olumlu bir atmosferin oluştuğu izlenimi yaratılmıştı. Kurmaylardan da olumlu bir atmosferin olduğu belirtilmişti. O atmosferin bugünkü toplantının ardından da devam ettiğini söylemek mümkün. Salı günü ifade edilen yerel seçimlerde işbirliğinin zemini atıldı.

CHP cephesinden Bülent Tezcan, İYİ Parti cephesinden de Koray Aydın kendi parti yönetimiyle bir araya gelecek ve her iki parti çizilen çerçevenin detaylarını kendi bakış açısıyla değerlendirecek. Ardından da eldeki veriler bir kez daha hafta başında iki isim tarafından değerlendirilecek.

Koray Aydın da yaptığı açıklamada genel seçime oranla daha dar çerçevede bir işbirliğini işaret etti. Türkiye’nin tamamında işbirliği söz konusu olmayacak. Yaklaşık 10-12 ilde işbirliğinin yapılmaya çalışıldığını söylemek mümkün. Listenin başında Ankara ve İstanbul var.

Mansur Yavaş’ın Ankara için adaylığı

Ankara için Mansur Yavaş’ın ismi uzun zamandır dillendiriliyor. Her iki liderin de kendi partisinin adayı olmasına sıcak baktığı belirtiliyordu. Ancak attığı twitin ardından bir soru işaretinin yaratıldığını söylemek mümkün. Bugün Koray Aydın şu ifadeyi kullandı: ‘Ankara’da tek bir isme bağlı değiliz, birçok alternatif de var.’

Sürecin çok da uzamayacağını söyleyebiliriz. Yaklaşık 2 hafta içerisinde nihai kararın verilmesi bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here