yerli otomobil

Yerli otomobil: Fiyatı ne kadar, yerlilik oranı nedir?

Bir süredir merakla beklenen yerli otomobilin tanıtımı, Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Büyük beğeni toplayan aracın fiyatı ise internette en çok aranan soruların başında geldi. Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. 

CNN Türk’te Hakan Çelik’in konuğu olan Karakaş, yerli otomobilin fiyatı konusunda yöneltilen soruya, “Fiyat vermek ticaret açıdan doğru değil. Şimdiden iki sene sonrası için mümkün de değil. Bizim yola çıkışımızda kullandığımız mantık şu: Rekabetçi otomobil olmak durumunda. Bu şu anlama geliyor: Böyle bir otomobil bugün piyasada pazar payı almak isteseydi kimden pazar payı alırdı diye bakıyoruz. Konumlandırmamızı bu şekilde yapıyoruz. Bu bir ipucu veriyor” cevabını verdi. 

‘HER TÜRLÜ MÜHENDİSLİĞİNİ BİZ YAPIYORUZ’

Aracın prestijli ve yalın bir tasarıma sahip olduğuna dikkat çeken Karakaş, fikri mülkiyet tartışmaları hakkında şunları söyledi: ” Fikri mülkiyet hakları dediğimiz konuyu, henüz tüm detayıyla otomobil sektöründe anlatamadık. Türkiye’de yeterince bilinmiyor. Her türlü mühendisliğini siz yaptıysanız ve fikri mülkiyetine de sahipseniz, onu Türkiye’de ya da komşu ülkede yaptırırsınız. Otomobil, tüm dünyada cep telefonlarından sonra gelen rekabete açık ikinci üründür. O anlamda uzun vadede başarılı olmak için otomobilin rekabetçi olması gerekir. Her türlü mühendisliğini biz yapıyoruz.”

OTOMOBİLİN YERLİLİK ORANI

Otomobilin prototiplerinin İtalya’da Pininfarina ile beraber üretildiğini belirten Karakaş, aracın yerlilik oranı hakkında yaptığı açıklamada, ilk model için yüzde 50 sözü verdiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti: “İkinci ve üçüncü modellerde yüzde 68’e çıkaracağız dedik. İmalata başladıktan üç yıl sonra ise yüzde 68.8 oranına geleceğiz.”

FABRİKA NE ZAMAN KURULACAK?

Bursa’ya kurulması planlanan fabrikaya da değinen Karakaş, 2020’nin nisan-mayıs ayında fabrikanın temelini atacaklarını ve çalışmaların 18 ay süreceğini söyledi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın