Mill

Yerli savaş uçağı TFX: İlk uçuş 2026’da gerçekleşecek

Türkiye’nin yerli imkanlarla geliştirdiği beşinci nesil savaş uçağı TFX, ilk uçuşunu 2026 yılında gerçekleştirecek.

NTV’den Özden Erkuş’un haberine göre yerli savaş uçağı TFX, şu anda tasarım aşamasında. TFX projesi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülüyor.  

Milli Muharip Uçak Program Direktörü Mustafa Cavcar, NTV’de verdiği röportajda proje hakkında önemli bilgiler verdi. 

‘TASARIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR’

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nin 2010 yılında temellerinin atıldığını, ana sözleşmesinin ise 2016 yılında imzalandığını belirten Cavcar, “Şu anda uçağın tasarım çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz Aralık ayında uçağın ilk rüzgar tüneli testlerini gerçekleştirdik. Gayet olumlu bir şekilde geçti. Şubat ve Mart aylarında tekrar rüzgar tüneli testleri yaptık” ifadelerini kullandı.

‘F-16 UÇAKLARININ YERİNİ ALMAK İÇİN TASARLANDI’

Cavcar, Milli Muharip Uçağın, 2030 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan F-16 uçaklarının yerini almak için tasarlandığını kaydetti. 

Cavcar, “2023 yılında uçağın hangardan çıkışını yapmayı planlıyoruz. 2026 yılı sonlarında doğru da uçağın ilk uçuşunu gerçekleştireceğiz. İlk uçuşun ardından toplamda 6 tane prototipimiz yapılmış olacak. 2029 yılı sonlarına doğru Hava Kuvvetlerimize, ilk harekat kabiliyetine sahip versiyonun teslimatını gerçekleştireceğiz. 2031 yılı sonlarına doğru da nihai harekat kabiliyeti dediğimiz uçağın teslimatı var. Bütün çalışmaları bu plana uygun olarak yürütüyoruz” diye konuştu.

Uçaklarda öncelikli olarak yerli mühimmatların kullanılacağını belirten Cavcar, “Bir uçağı yaptığınız zaman sadece kendi ülkenizde kullanmak için yapmıyorsunuz, başka ülkelere de satma amacınız var. Bu amaç gözetilerek başka ülkelerin de ürettiği veya NATO ülkelerinin kullandığı çeşitli mühimmatları da bu uçak üzerinde kullanma imkanımız olacak” dedi. 

‘MEVCUT F-35’DEN DAHA ÖTE BİR UÇAK OLACAK’

Uçakta sanal kokpit özelliği olacağını kaydeden Cavcar, “Mevcut F-35’den daha öte bir uçak olacak” diye konuştu. 

milli muharip uçak
Milli Muharip Uçağın teknik özellikleri (Fotoğraf: TUSAŞ)

Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın