yılmaz erdoğan

Yılmaz Erdoğan kimdir? Yılmaz Erdoğan’ın hayatı

Yılmaz Erdoğan, 4 Kasım 1967 tarihinde Hakkari‘de dünyaya geldi. Babası Nazım Erdoğan, annesi ise Süheyla Erdoğan’dır.

FERHAN ŞENSOY’LA BAŞLAYAN TİYATRO KARİYERİ

Ailesi, 7 yaşındayken Ankara’ya taşındı. Çocukluğunun önemli bir bölümü Ankara’da geçti. Üniversiteye kadarki öğrenimini burada sürdürdü. 1987 yılında girdiği üniversite sınavında büyük bir başarı göstererek İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi‘ni kazandı. Bir süre burada öğrenim gören Yılmaz Erdoğan, daha sonra okulu yarıda bırakarak Ferhan Şensoy‘un “Nöbetçi Tiyatro“suna katıldı.

Yıllarca aynı evi paylaştığı Muhsin Kızılkaya, Yılmaz Erdoğan’ın bilinmeyenlerini anlattığı “Yılmaz” adlı kitabında çarpıcı bilgiler vermiştir. Bu kitaptaki aktarılanlara göre, Yılmaz Erdoğan, tiyatrocu olmak için konservatuvar sınavına girmiş; fakat Yıldız Kenter, Haldun Dormen, Müjdat Gezen ve Ahmet Levendoğlu’nun bulunduğu jüriyi ikna edememiştir.

Nöbetçi Tiyatro’da bir süre yazarlık ve oyunculuk yaptıktan sonra, “Güldüşünürü Tiyatrosu” adını verdiği kendi tiyatrosunu kurdu.

1988 yılında Levent Kırca‘nın başında yer aldığı “Olacak O Kadar” adlı televizyon programında yazarlık yapmaya başladı.

Levent Kırca Tiyatrosu ile Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlar yazdı.

1993 yılında yayınlanan “Umut Taksi” adlı televizyon dizisinde hem senaristlik hem de oyunculuk yaptı.

1993 yılında Sanem Oktar ile evlendi ve bu evliliğinden Berfin adında bir kızı dünyaya geldi.  1998 yılında ise boşandı.

1994 yılında Necati Akpınar ile birlikte Beşiktaş Kültür Merkezi‘nin (BKM) kuruluşunu gerçekleştirdi.

Yaseminname” adlı televizyon programında senarist olarak görev yaptı.

İlk olarak 1995 yılında Beşiktaş Kültür Merkezi’nde sahnelenmeye başlanan ve daha sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde de sahnelenen “Otogargara” adlı oyunu yazdı. Toplamda 468 kez oynandı.

BİR DEMET TİYATRO

1995 yılında Star TV ekranlarında yayınlanmaya başlanan ve başrollerini Demet Akbağ ile birlikte paylaştığı “Bir Demet Tiyatro” adlı tiyatro oyunun hem senaryosunu yazdı hem de burada “Mükremin” karakterini canlandırdı. Büyük beğeni toplayan oyun, 2007 yılına kadar sürdü.

1996 yılında “Hüzünbaz Sevişmeler” adlı ilk kitabı yayımlandı. 1998 yılında ise “Kayıp Kentin Yakışıklısı” adlı kitabı yayımlandı.

Askerlik yaptığı sırada yazdığı ve yaklaşık bir milyon kişi tarafından izlenen “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?” adlı tiyatro oyunu 1999 yılında sahnelenmeye başlandı. Buradaki başarısı neticesinde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü‘nü kazandı.

VİZONTELE

2001 yılında “Vizontele” adlı ilk sinema filmi vizyona girdi. Filmin senaryosunu yazan Yılmaz Erdoğan, aynı zamanda “Deli Emin” karakterini canlandırdı. 2004 yılında ise “Vizontele Tuuba” vizyona girdi.

Aynı yıl “Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar” adlı kitabı yayımlandı.

ORGANİZE İŞLER

2005 yılında senarist, yönetmen ve oyuncu olarak katkı sağladığı “Organize İşler” vizyona girdi. Filmde Demet Akbağ, Cem Yılmaz ve Altan Erkekli gibi isimler de yer aldı.

2006 yılında Belçim Bilgin ile evlendi. Bu evliliğinden Rodin Nazım adında bir çocuğu dünyaya geldi. 2016 yılında ise boşandı.

2009 yılında senarist, yönetmen ve oyuncu olarak katkı sağladığı “Neşeli Hayat” vizyona girdi.

2013 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı “Kelebeğin Rüyası” filmi, Türkiye’nin Oscar aday adayı olarak seçildi. Filmde aynı zamanda Behçet Necatigil‘i canlandırdı.

2014 yılında “Son Umut” filminde “Binbaşı Hasan” karakterini canlandırdı. Bu filmdeki performansıyla Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi Ödülleri‘nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

2019 yılında vizyona giren “Organize İşler Sazan Sarmalı” filminde senarist ve yönetmen olarak görev yapan Yılmaz Erdoğan, aynı zamanda “Asım Noyan” karakterini canlandırdı. Filmde Kıvanç Tatlıtuğ, Ahmet Mümtaz Taylan ve Ezgi Mola gibi isimler de yer almıştır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın