Ana sayfa Biyografi Yılmaz Özdil kimdir?

Yılmaz Özdil kimdir?

PAYLAŞ

Son kitabı ‘Mustafa Kemal’le satış rekorları kıran Yılmaz Özdil kimdir? İşte Yılmaz Özdil’in hayat hikayesi…

Yılmaz Özdil, 2 Ocak 1965 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde dünyaya geldi. Annesi Nadide Özdil Girit göçmeni, babası Veli Özdil ise Aksaraylı’dır.

Öğrenimine Necatibey İlkokulu’nda başladı. Lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamlayan Özdil, yükseköğrenimini ise Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik bölümünde tamamladı.

1989 yılında Hülya Özdil‘le evlenen Özdil’in bu evlilikten bir kız çocuğu dünyaya geldi.

Gazetecilik hayatına 1982 yılında Yeni Asır gazetesinde muhabirlikle başladı. Burada bir süre sonra yayın yönetmenliği görevine yükseldi. 1994 yılında Milliyet gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaya başladı. Hemen ertesi yıl ise benzer pozisyonda görev yapmak üzere Sabah gazetesine geçti.

Star gazetesinin kuruluşunda yer aldıktan sonra tekrardan Sabah gazetesine döndü. Bir yandan da ATV‘nin ana haber bülteninde genel yayın yönetmenliği yapmaya başladı.

ATV ve Sabah gazetesinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmesinin ardından görevinden istifa ederek Hürriyet gazetesine geçti.

2008 yılında başladığı Star Ana Haber Bülteninin genel yayın yönetmenliği görevini 2011 yılına kadar sürdürdü.

2013 yılında “Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda” adlı kitabı yayımlandı.

2014’TEN İTİBAREN SÖZCÜ’DE YAZMAYA BAŞLADI 

2014 yılında Hürriyet gazetesinden istifa eden Yılmaz Özdil, Sözcü gazetesine geçti. Halen burada köşe yazılarına devam etmektedir.

2016 yılında “Adam” adlı kitabı yayımlandı.

‘MUSTAFA KEMAL’ KİTABININ SATIŞ RAKAMI 1 MİLYONU AŞTI

yılmaz özdil

2018 yılında “Mustafa Kemal” adlı kitabı yayımlandı. Bu kitapla, 1 milyonu aşkın bir satış rakamı yakaladı. Aynı zamanda büyük bir rekorun da sahibi olmuştu. İngilizce, Çince ve Rusça’ya da çevrildi. İngilizce edisyonunun ilk baskısı 10 bin civarında olan eser, bu alanda da rekor sahibi.

YILMAZ ÖZDİL’İN KİTAPLARI

İsim, Şehir, Hayvan
İsim, Şehir, Bitki
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
İsim, Şehir Artist
Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda
Kadın
Adam
Sen Kimsin?
Mustafa Kemal

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here