YSK İstanbul seçimini iptal etti: 23 Haziran’da yeniden sandığa gidilecek

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bugün yaptığı toplantı sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesine karar verdi. 

Bugün saat 14.30’da görüşmelere başlayan kurul üyeleri, ilçe kurullarından gelen raporları inceledi.

Kurul, yapılan görüşmeler sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilerek yenilenmesine karar verdi. Karar, 4’e karşı 7 oy ile alındı.

YSK’nın verdiği kararla birlikte Ekrem İmamoğlu‘nun mazbatası geri alınacak. İmamoğlu, uzun bir itiraz sürecinin ardından 17 Nisan’da mazbatasını alarak görevine başlamıştı.

Seçimlerin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacağı bildirildi.

EKREM İMAMOĞLU: UMUDUNUZU YİTİRMEYİN 

Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yayınladığı videoda karara ilişkin, “Her şey güzel olacak. Umudunuzu yitirmeyin.” diye konuştu.

DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ 

YSK’nın seçimlerin yenilenmesine karar vermesinin ardından Dolar/TL kuru 6,152 seviyesine kadar yükseliş gösterdi.

CHP’DEN ACİL TOPLANTI

Kararın ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetimi olağanüstü toplandı.

MANSUR YAVAŞ: HAK YERİNİ BULACAK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İstanbul’da hak yerini bulacak.” dedi.

TUNÇ SOYER: KAMU VİDANINI DERİNDEN YARALAMIŞTIR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, YSK’nın iptal kararına ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İstanbul seçimleri hakkında verilen karar kamu vicdanını derinden yaralamıştır. Fakat yılgınlık ve karamsarlığa asla yer yok. Başlayan değişimi hiçbir güç durduramaz.” dedi.

CEM YILMAZ: ÇOK ÜZÜCÜ BİR DURUM

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, YSK’nın iptal kararına ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Seçimleriniz iptal edilmiştir…Peki ! Biraz daha izahat istiyor ama yok.Çok üzücü bir durum…Bunu memleketimiz haketmiyor…Bir daha oy kullanmak çok büyük bir zahmet olmayacak,gidip vazifemizi yapacagız.Akıl almaz ama gercek…Acı bir gercek.” dedi.

YSK’NIN KARARI SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesi, sosyal medyada da gündem oldu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın