Ana sayfa Gündem YSK’nın gerekçeli kararı açıklandı

YSK’nın gerekçeli kararı açıklandı

PAYLAŞ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerine ilişkin gerekçeli kararını açıkladı.

YSK, 6 Mayıs günü yaptığı toplantı sonucunda, 4’e karşı 7 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesine ve yenilenmesine karar vermişti.

YSK’nın gerekçeli kararı 250 sayfadan oluşuyor.

YSK’NIN GEREKÇELİ KARARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Sadi Güven’in şerh yazısı

YSK Başkanı Sadi Güven’in şerh yazısından bazı bölümler şu şekilde:

“Sandık kurullarının usulsüz oluşması, tam kanunsuzluk halini oluşturmaz. Sandık kurulunun kuruluşuna ilişkin işlemlerin kesinleşmesinden sonra bu kuruluşa yapılacak itirazlar seçimden sonra o seçimin iptali için tek başına bir itiraz sebebi olarak ileri sürülemez.

Sayım döküm cetvelinin olmadığı 22 sandıkta ise başkan hariç Ak Parti 36, Cumhuriyet Halk Partisi 33, Halkların Demokratik Partisi 12, Saadet Partisi 12, İYİ Parti 1, seçmen 5 üye ve 22 memur üye görev yapmıştır. Bazı partilerin bir sandıkta ikişer üyesi görev yapmıştır. “

Taha Akyol: Tek oy çalınmamış

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, YSK’nın gerekçeli kararına ilişkin Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “İstanbul seçimlerinde bir tek oy için dahi hırsızlık yapılmadığını 4 yargıç tescil etti. Tek oy çalınmamış. İptal kararının kanıtsız spekülatif retoriğine dayandığı netleşti.” ifadelerini kullandı.

Celal Ülgen: İlk karardaki seçimin iptal nedeninin dışına çıkılmıştır

Avukat Celal Ülgen ise Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “YSK’nın gerekçeli kararında hiç gereği yokken AKP’nin dilekçesindeki iddiaların tamamına yer verilmiş ve böylece sayfa sayısı kasıtlı olarak arttırılarak kavram kargaşası içinde gerekçe yok edilmiştir. Ayrıca ilk karardaki seçimin iptal nedeninin dışına çıkılmıştır. Vahim…” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here