YSK’nın İstanbul kararı ekonomiyi nasıl etkileyecek?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesinin ardından gözler ekonomiye çevrildi. 

YSK’nın kararından kısa bir süre sonra Dolar/TL kuru 6,152 seviyesine yükselmişti.

KARATEPE: KURDAKİ YÜKSELİŞ KADEMELİ OLARAK SÜRECEK

RS FM’de Yavuz Oğhan sunduğu “Paratoner” programına katılan Prof. Dr. Yalçın Karatepe, YSK’nın kararının ardından doların yükselişe geçeceğini söyledi. Karatepe, “Dövizde birden bire hızlı bir hareket olmuyor. Çünkü yabancıların ülkeden çıkması o kadar kolay değil. Dolayısıyla kurdaki yükselişin kademeli olarak, sadece 23 Haziran’a kadar değil ondan sonra da, devam edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Yükselişin sadece kurlarla da sınırlı kalmayacağına vurgu yapan Karatepe, “Buna bağlı olarak maalesef önümüzdeki dönemde enflasyonda, faiz oranlarında, büyümede ve işsizlikte çok olumsuz sayılarla karşılaşacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

KAHVECİ: 2016 YILINDAN BERİ FİNANSAL BİR KRİZ İÇERİSİNDEYİZ 

Türkiye’nin 2016 yılının Mayıs ayından beri finansal bir kriz içerisinde olduğunu belirten Karar gazetesi ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, “Ama bunun reel yansıması, öteleyici tedbirlerle beraber, 2018’in ortasına kadar ertelendi. Ertelendikçe sorun birikti. Sorun biriktiği için de bugün bir patlama yaşanıyor.” diye konuştu.

KAHVECİ: KARARIN SADECE REEL SEKTÖRE MALİYETİ 140 MİLYAR LİRA

Kahveci, “2013 yılında bir dolar 1,8 TL idi. Bugün 6,20 seviyesinde. 31 Mart’ın ardından seçim belirsizliğinden dolayı 5,50 seviyesinden 6,20 seviyesine geldi. 5,50’den 6,20’ye gelmesi Türkiye ekonomisi için ne ifade ediyor? Reel kesimin döviz açık pozisyonu 197 milyar dolar. Dolar kurunda yaşanan bu artışla birlikte reel kesime eklenmiş olan maliyet aşağı yukarı 138 milyar lira. Kabaca 140 milyar lira diyebiliriz. Yani İstanbul seçimlerinin ertelenmesinin sadece reel sektöre oluşturmuş olduğu kur riski 140 milyar lira.” ifadelerini kullandı.

23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimlerine kadar belirsizlik ortamının devam etmesi sonucunda döviz kurunda kademeli bir artış yaşanacağını belirten Kahveci, “23 Haziran’daki seçimlerin gerçekten seçim kuralları içerisinde yapılması halinde 6,70-6,80 gibi bir seviyeye kadar kademeli bir yükseliş bekliyorum. Ama oyunun kurallarına her karışmamız, Türk lirasının değerini çok daha kaybettirecektir. Biz oyunun kurallarında ne kadar kalırsak o kadar daha az zarar ederiz.” diye konuştu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın