Ana sayfa Dünya Yunanistan’da seçim sonuçlandı: Çipras hüsrana uğradı

Yunanistan’da seçim sonuçlandı: Çipras hüsrana uğradı

PAYLAŞ
Yunanistan'ın yeni başbakanı Kiryakos Miçotakis (Fotoğraf: Youtube)

Yunanistan’da yapılan erken seçimleri Kiryakos Miçotakis liderliğindeki merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi önde tamamladı. 

Yunanistan’da sandık çıkış anketlerine göre Yeni Demokrasi Partisi seçimi önde tamamladı. Böylece Aleksis Çipras liderliğindeki SYRIZA iktidarı son bulmuş oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kiryakos Miçotakis’in lideriğindeki Yeni Demokrasi Partisi yüzde 39.6 oy alırken, Aleksis Çipras liderliğindeki SYRIZA yüzde 31.6 oy aldı. 

Seçim sonuçlarına göre mecliste Yeni Demokrasi Partisi 158 sandalye kazanırken, SYRIZA 86 sandalye kazandı. Öte yandan yüzde 8 oy alan Değişim Hareketi 22 sandalye, yüzde 5.3 oy alan Yunanistan Komünist Partisi 15 sandalye kazandı. 

Mecliste oluşan sandalye dağılımı Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi Partisi’ni tek başına iktidara getiriyor. 

Seçim sonucuna göre muhalefete düşen SYRIZA lideri Çipras, Miçotakis’i arayarak tebrik etti.

Seçimin sonuçlarının ardından Miçotakis’ten ilk açıklama

Seçim sonuçlarının Yunanistan’ı değiştirmek için kendilerine güçlü ve açık bir görev verdiğini belirten Miçotakis, vergileri düşüreceğini, yeni iş alanları yaratmak için yatırımları artıracağını, maaş ve emekli aylıklarını yükselteceğini söyledi. 

Erken seçim neden yapılmıştı?

Yunanistan’ın erken seçime gitme sebebi 26 Mayıs’ta yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde SYRIZA’nın önemli bir oy kaybına uğramasıydı. Bu sonuç üzerine Başbakan Çipras erken seçim kararı almıştı. 

Çavuşoğlu Miçotakis’i kutladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Miçotakis’i kutladı. 

Çavuşoğlu, “Yeni Demokrasi lideri Kriakos Mitsotakis’i seçimlerdeki başarısından dolayı içtenlikle kutluyorum. Onun liderliğinde Türk-Yunan halkları arasındaki dostluğun ve ikili ilişkilerimizin daha da güçleneceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here