Zarif: Yaptırımlar kaldırılana kadar ABD ile görüşmeyeceğiz

ABD’nin yaptırımlarını “ekonomik savaş” olarak adlandıran İran yönetimi, yaptırımlar kaldırılana dek ABD ile herhangi bir görüşme yapmayacağını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bir kadının yaptırımlardan dolayı oğluna protez bacak alamadığını söylediği bir videoyu paylaşarak, “İran’a karşı ekonomik terörizm masum sivilleri hedef alıyor” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ABD’nin ön şart olmadan İran’la görüşmeye hazır olduğunu, ancak bunun için İran’ın “normal bir ülke” gibi davrandığını görmek istediklerini kaydetti. 

İran’a yönelik sert söylemini yumuşatan ABD Başkanı Donald Trump, görüşmelerin yeniden başlamasının mümkün olduğunu belirtmiş ve “İran’da rejim değişikliği aramıyoruz” demişti. 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “ABD’nin saygı göstermesi halinde görüşme yapabiliriz” demiş, ancak bu açıklamadan kısa bir süre sonra İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’den tam tersi bir açıklama gelmişti. Hamaney, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Amerika ile müzakere etmeyeceğimizi söylemiştik. Çünkü müzakerelerin bir faydası yok ve zarar veriyor” ifadelerini kullanmıştı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise politikalarındaki temel amacın İran’ın petrol satışını sıfıra indirmek olduğunu söylemişti. 


Ruhani: ABD’nin saygı göstermesi halinde görüşme yapabiliriz


İran Dışişleri Bakanı: ABD ile savaş çıkmayacakYayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın