zehra zümrüt selçuk

Zehra Zümrüt Selçuk kimdir?

Zehra Zümrüt Selçuk, 1979 yılında Ordu’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi‘nde, yükseköğrenimini ise Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü‘nde burslu olarak tamamladı. Doktorasını ABD’de bulunan Michigan Üniversitesi‘nde ekonomi üzerine yaptı. Teksas Üniversitesi‘nde ise enformasyon yönetimi ve muhasebe alanında yüksek lisans yaptı.

2003 yılında başladığı Teksas Üniversitesi’ndeki araştırma asistanı görevini 2007 yılına kadar sürdürdü. Bu tarihten itibaren ise İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde yer alan SESRIC‘te (İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi) kıdemli araştırmacı olarak çalıştı. Halen aynı kurumun İstatistik ve Enformasyon Direktörlüğü’nü yürütmektedir.

SESRIC’teki görevi sırasında çeşitli alanlarda (toplumsal cinsiyset, iş gücü, demografi, eğitim ve inovasyon, bankacılık ve finans, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri) çalışmalarda bulundu.

Çok sayıda akademik yayınları mevcut olan Zehra Zümrüt Selçuk’un, KADEM Ankara Temsilciği ve Denetleme Kurulu Üyeliği bulunmaktadır.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesiyle beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 günü açıkladığı yeni kabinede Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’na getirildi.

Selçuk, 2005 ile 2007 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapan Atilla Koç‘un kızıdır. 

Yeni Kabine-Bakanlar Kurulu listesi açıklandı

Yorumlar

Bir yanıt yazın