zeki müren

Zeki Müren kimdir? Kısaca hayatı

Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz isimlerinden Zeki Müren, 6 Aralık 1931 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. Babası Kaya Müren, annesi ise Hayriye Müren’dir. 

Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan Müren, Bursalı tambur üstadı İzzet Gerçeker’den musiki dersleri aldı. Daha sonraki yıllarda yaptığı bir konuşmada, çocukluk döneminde Müzeyyen Senar‘a hayran olduğunu söylemişti. 

İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra İstanbul’a giderek Boğaziçi Lisesi’ne kaydoldu. “Zehretme Hayatı” adlı ilk eserini henüz 18 yaşındayken kaleme almıştı. 

Liseden birincilikle mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden birincilikle mezun oldu. 

1950 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı solistlik sınavını birincilikle kazanan Zeki Müren, 1 Ocak 1951’de İstanbul Radyosunda ilk radyo konserini verdi. 

1954 yılında “Beklenen Şarkı” adlı sinema filminde rol aldı. Bu film, beyaz perdedeki ilk deneyimiydi. Daha sonraki yıllarda 17 filmde daha başrol oynayacaktı. 1955 yılında “Manolyam” adlı şarkısıyla Altın Plak Ödülü’nü kazandı. 1976 yılında Londra’daki Royal Alber Hall’da konser verdi ve burada sahne alan ilk Türk sanatçı oldu. 

1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanına layık görülen Zeki Müren, 24 Eylül 1996 tarihinde hayatını kaybetti. 

300’Ü AŞKIN ESER BESTELEDİ

Müren, sanat hayatı boyunca 300’ü aşkın eser bestelemiştir. Bunlardan bazıları şunlardır: Şimdi Uzaklardasın, Elbet Bir Gün Buluşacağız, Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin, Manolyam. 

ZEKİ MÜREN’İN ALBÜMLERİ

Senede Bir Gün
Pırlanta 1
Pırlanta 2
Pırlanta 3
Pırlanta 4
Güneşin Oğlu
Mücevher
Nazar Boncuğu
Sükse
Kahır Mektubu
Eskimeyen Dost
Hayat Öpücüğü
Masal
Aşk Kurbanı
Helal Olsun
Gözlerin Doğuyor Gecelerime
Ayrıldık İşte
Zirvedeki Şarkılar
Dilek Çeşmesi
Doruktaki Nağmeler
Sorma


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın