Ana sayfa Bilgi Merkezi Zerrin Tekindor kimdir? Zerrin Tekindor’un hayatı

Zerrin Tekindor kimdir? Zerrin Tekindor’un hayatı

PAYLAŞ
Fotoğraf: Instagram, @zerrintekindor

Zerrin Tekindor, 5 Ağustos 1964 tarihinde Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde dünyaya geldi. 

Yükseköğrenimini Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde tamamladı. 

Yükseköğrenimini tamamlamasının ardından sırasıyla Adana Devlet Tiyatrosu, Ankara Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev yaptı.

1994 yılında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Resim Bölümü‘nden mezun oldu. Çok sayıda resim sergisi açmıştır.

1996 yılında “Cafe Casablanca” adlı televizyon dizisinde rol aldı. Bu, aynı zamanda rol aldığı ilk televizyon dizisi olmuştu. Daha sonra “Sonbahar Kadınları”, “Bir Tatlı Huzur” ve “Sarı Evin Esrarı” dizilerinde yer aldı. 

2003 yılında ATV ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Bir İstanbul Masalı” dizisinde rol aldı. Dizinin kadrosunda Çekin Tekindor, Mehmet Aslantuğ, Ozan Güven ve Ahu Türkpençe gibi isimler de yer aldı.

Halit Ziya Uşaklıgil‘in aynı adlı eserinden uyarlanan “Aşk-ı Memnu” dizisinde “Matmazel Deniz” karakterini canlandırdı. Başrollerinde Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Selçuk Yöntem’in yer aldığı dizi 2009 yılında final yaptı.

2011 yılında Kanal D’de yayınlanmaya başlayan “Kuzey Güney” dizisinde rol aldı. 

2014 yılında vizyona giren, yönetmenliğini ve senaristliğini Cem Yılmaz‘ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde yer aldı. Filmde Ayşen Gruda, Zafer Algöz, Aras Bulut İynemli, Tülin Özen ve Özkan Uğur gibi isimler de yer aldı. 

Başrollerinde Burak Özçivit, Neslihan Atagül ve Kaan Urgancıoğlu’nun yer aldığı “Kara Sevda” dizisinde “Leyla” karakterine hayat verdi. Star TV ekranlarında yayınlanan dizi, 74. bölümünde final yaptı.

Zerrin Tekindor, 2016 yılında vizyona giren ve başrollerinde Nejat İşler ile Serenay Sarıkaya’nın yer aldığı “İkimizin Yerine” filminde rol aldı. 

Aynı yıl kadrosunda Halit Ergenç, Nejat İşler, İpek Bilgin ve Tuba Büyüküstün gibi oyuncuların yer aldığı “İstanbul Kırmızı” filiminde “Aylin” karakterini canlandırdı. 

2018 yılında vizyona giren ve Müslüm Gürses’in hayatını anlatan “Müslüm” filminde “Muhterem Nur” karakterini canlandırdı. 

23 Kasım 2018 tarihinde ATV’de yayınlanmaya başlayan “Şahin Tepesi” dizisinde “Tuna Akdora” karakterine hayat verdi. 

1987 yılında Çetin Tekindor ile evlenen ve daha sonra boşanan Zerrin Tekindor’un Hira Tekindor adında bir oğlu vardır. 

Sinema ve televizyon dizilerinin yanında bir yandan da çeşitli tiyatro oyunlarında rol alan Tekindor, 2014 yılında 19. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncuları Ödülleri‘nde “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülüne layık görüldü. 

Rol aldığı bazı tiyatro oyunları

İstanbul Efendisi

Kim Korkar Hain Kurttan?

Müfettiş

İstanbul Efendisi

Ferhat ile Şirin

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here