zeydan karalar

Zeydan Karalar: Adanalının parasını çarçur ettirmem

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada “Ben sizin paranızı, güzel insanlarımın parasını çarçur ettirmem” dedi. 

‘NEREDEN NEREYE GELDİĞİMİZİ HERKES BİLECEK’

Devraldıkları belediye tablosunu paylaşan Karalar, “Ben şikayeti seven bir adam değilim ama çalışanlarımın ve halkımın bir şeyleri bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Nasıl bir tablo devraldığımızı anlatıyorum, anlatmaya da devam edeceğim. Bütün Adana bunu bilecek. Nereden nereye geldiğimizi herkes bilecek” ifadelerini kullandı. 

‘MÜTEAHHİT DOĞRU İŞ YAPMADIĞI ZAMAN PARASINI ALAMAYACAĞINI BİLECEK’

Kontrolörlerinin işlerini iyi yapmasının önemini vurgulayan Karalar, “Eğer kontrolörler, bizim ihale verdiğimiz müteahhitlerin işlerini adım adım takip etmezlerse, oradan çokça bozuk işler çıkar. Beni Kızıldağ’dan ve Kozan’dan aradılar, ‘sizin yaptığınız yamalar önceki dönemde yapılan yamalardan daha kaliteli’ dediler. Bize kötü iş yapan müteahhidin parasını ödemeyeceğiz. Doğru iş yapmadığı zaman parasını alamayacağını bilecek. Ben sizin paranızı, güzel insanlarımın parasını çarçur ettirmem” dedi. 

‘BELEDİYENİN GELİRİNİN DÖRT KATINDAN FAZLA BORCU VAR’

Karalar, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin mali tablosunu da aktardı: “Mart 2019’da bütçe açığı 78 milyon lira, nisanda 72 milyon lira açığı var. Bu açığı mayısta 28 milyon liraya düşürdük. Temmuzdaki açığımız da 28 milyar liranın altında olacak. Giderek açığı azaltıyoruz. Hedefim aralık sonunda ya da ocak başında geliri giderine denk bir belediye bütçesi oluşturmak. Geliri giderine denk olmayan bir belediye işçinin maaşını ödemekte zorlanır, hizmet yapamaz ve zaten bizim belediyemizin durumu da budur. Belediyenin 4,5 milyar lira borcu var, bu sene bizim gelirimiz en fazla 1,1 milyar lira olur. Yani bu belediyenin gelirinin dört katından fazla borcu var. Yani karaya oturmuş.”

Göreve gelmesinin ardından araç kiralarını 3 milyon lira azalttığını belirten Karalar, “Ben halının altındaki pisliği gören, görmek zorunda olan bir belediye başkanıyım. Ben çalışanına maaş ödeyemeyen bir belediyenin başkanı olamam, olmam” diye konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nden borçlanmanın geçmemesine değinen Karalar, “Ne yazık ki işin içine siyaset girdi. Reddettiler. Meclis onaylarca ancak borçlanma yapabiliyoruz” dedi. 

 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın