24 Haziran Seçim Gecesinde CHP’de Neler Yaşandı?

24 Haziran gecesi CHP’de neler yaşandığı kamuoyu tarafından oldukça merak edilen bir konu. CHP’den yapılan “seçimin ikinci tura kalacağı” söylemleri ve ardından seçim yenilgisinin kabul edilmesi, kafaları karıştırmıştı. Peki CHP’de o gün neler yaşandı? 

O gecenin en önemli isimlerinden olan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan,  Habertürtk TV’de yayınlanan ‘Gerçek Fikri Ne’ programında 24 Haziran gecesi CHP’de neler yaşandığına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Seçimin ikinci tura kalacağı yönünde kesin bir şey söylemediğinin altını çizen Tezcan, o gece yaşananların detaylarını şu şekilde açıkladı: “O gece sandıklar açıldıktan sonra 3 kez açıklama yaptık. Birinci açıklamamız 19.15’te, ikinci açıklamamız 22.09’da, üçüncü açıklamamız 00.30’da. İlk açıklama yaptığımda, bizim topladığımız ıslak imzalı tutanakların yüzde 5 girişi yapılmıştı. Burada Muharrem İnce yüzde 40, Erdoğan ise yüzde 46 oranındaydı. Aynı saatlerde Anadolu Ajansı’nın açıklaması yüzde 65’lerdeydi. Biz dedik ki Anadolu Ajansı hep bunu yapıyor ve daha sonra yüzde 51’e kadar iniyor. Tablo böyle giderse de seçimin ikinci tura kalması muhtemeldir dedim.

İkinci açıklamamız 22.09’da oldu ve orada Erdoğan’ın yüzde 50’nin üzerinde, İnce’nin ise yüzde 33’te olduğunu söyledim. Bu sırada Anadolu Ajansı’nda sandıkların yüzde 93’ü açılmıştı ve Erdoğan için yüzde 53-54 gibi bir rakam veriyordu. Biz de ise sandıkların yüzde 39’u açılmıştı. Orada dedim ki kimse erken gelin güvey olmasın, kimse erken düğün dernek kurmasın. Bunu söylememin sebebi Mahir Ünal’ın açıklamaları ve sokaklarda başlayan kutlamalardı. Bizim sandık görevlilerimizin moralinin bozulup sandıkları terk etme ihtimali yüksekti.

Üçüncü açıklamamız 00.30’da oldu. Anadolu Ajansı ve YSK’nın verileri yüzde 100’e gelmişti. Biz de yüzde 80’nin üzerine çıktık ve tabloya baktık ki kalan sandıklarda farkın kapanma ihtimali görünmüyor.”

“Adil Seçim Sistemi Arzu Ettiğimiz Gibi Olmadı”

Veri akışlarında hiçbir problem olmadığını açıklayan Tezcan, oy sayımlarını nasıl yaptıklarını da açıkladı: “İki türlü takip sistemi var. Biri ıslak imzalı tutanakları toplamaya dayalı takip, diğeri ise Anadolu Ajansı’nın yaptığı gibi sandık başında sadece rakamları alan takip. Bunlar birbirinden farklı.  Biz ıslak imzalı tutanaklardan süreci takip edip bilgi verirken elimizdeki delilleri açıkladık kamuoyu ile. Anadolu Ajansı’nın verilerine itibar ederek bir açıklama yapmadık. Dört siyasi parti ve gönüllü kuruluşlarla beraber ortak bir inisiyatifle Asil Seçim adında ayrı bir sistem kuruldu. Bu sistemden hızlı veri akışı sağlansın denildi. Ancak buradaki veri akışı arzu ettiğimiz gibi olmadı.” dedi.


Bülent Tezcan Kimdir?

Bülent Tezcan, 1965 yılında Samsun’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Tezcan, 2011 ve 2015 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Aydın Milletvekili seçildi. 24 Haziran seçimlerinde de partisinin Aydın milletvekili olarak dördüncü kez Meclis’e girdi.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın