ABD, Afganistan’dan beş bin askerini çekmeyi planlıyor

ABD’nin Afganistan’daki baş müzakerecisi Zalmay Khalilzad, Taliban’la yapılan görüşmeler doğrultusunda 135 gün içerisinde beş bin Amerikan askerinin Afganistan’dan çekileceğini ve ülkedeki beş üssün kapatılacağını söyledi.

Tolo News televizyon kanalına röportaj veren Khalilzad, Taliban hareketinin temsilcileriyle aylarca süren görüşmelerin sonucunda bir anlaşmaya varıldığını söyledi.

Khalilzad, anlaşmanın ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanması gerektiğini de belirtti. 

Anlaşmalı geri çekilme karşılığında, Taliban, Afganistan’ın El Kaide ve DEAŞ gibi militan gruplar tarafından ABD ve müttefiklerine yönelik saldırıların üssü olarak kullanılmasına izin vermeyecek. 

Anlaşmanın savaşı sonlandırmak ve şiddetin azalmasını sağlamak amacıyla yapıldığının altını çizen Khalilzad, resmi bir ateşkesin olmadığını belirtti. 

Beş bin Amerikan askerinin çekilmesinin ardından ülkede yaklaşık 8 bin Amerikan askeri bulunacak. Khalilzad, 8 bin Amerikan askerinin ne kadar süre ülkede kalacağı hakkında bilgi vermezken, Taliban yetkilileri ülkedeki tüm yabancı güçlerin ayrılması konusunda ısrar ediyor. 

Taliban yetkilileri ve Afgan hükümeti arasında Norveç’te yapılması düşünülen müzakerelere de değinen Khalilzad, “Bu müzakereler geniş bir siyasi uzlaşmaya varmayı ve iki taraf arasındaki mücadeleyi sonlandırmayı hedefleyecek” ifadelerini kullandı. 

Taliban, şu ana kadar “kukla rejimi” olarak nitelendirdiği Afgan hükümeti ile doğrudan görüşmeyi reddediyor. 

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Afganistan konusunda yaptığı açıklamada, “18 yıllık savaşı sona erdirmek için Taliban’la bir anlaşma sağlansa bile Amerikan kuvvetleri ülkede kalacak” ifadelerini kullanmıştı.

Trump, uzun bir süredir Afganistan’daki Amerikan askeri varlığının azaltılmasını istiyordu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın