ABD Temsilciler Meclisi, sözde Ermeni soykırımı tasarısını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, sözde Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarısını onayladı. 

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 405 üye tasarı lehinde oy kullanırken, 11 üye karşı çıktı. 

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugün Kongre için büyük bir gün. Gelin bugün bu suçun bir soykırım olduğunu açıkça ortaya koyalım” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’ndan karara tepki: Yok hükmündedir!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Temsilciler Meclisi’nde alınan karara tepki gösterdi. Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Barış Pınarı Harekatı ile büyük oyunu bozduk. Projeleri hüsrana uğrayanlar raflardaki köhne tasarılara sarıldılar. Bizden bu yolla intikam alacaklarını sananlar yanılıyorlar.Tarihi siyasete alet edenlerin bu utanç verici kararı; Hükümetimizin ve Halkımızın gözünde yok hükmündedir!” ifadelerini kullandı. 

Kalın: Tarihin siyasete alet edilmesinin utanç verici örneklerinden biri

Söz konusu karara bir başka tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Ermeni tasarısı, tarihin siyasete alet edilmesinin utanç verici örneklerinden biridir. Türkiye’ye soykırım suçlamasında bulunanlar önce kendi tarihlerine ve destekledikleri Asala ve PKK terör örgütlerinin kanlı geçmişine baksınlar” ifadelerini kullandı. 

‘Ankara 30 yıl boyunca Kongre’nin bu kararı çıkartmasını diplomatik baskıyla engelleyebilmişti!’

Gazete Duvar yazarı Cansu Çamlıbel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ankara geçen 30 yıl boyunca Kongre’nin bu kararı çıkartmasını diplomatik baskıyla engelleyebilmişti. Suriye’deki son gelişmelerin gölgesinde bu kez fren tutmadı. Hem de bir 29 Ekim’de!” ifadelerini kullandı. 

Bundan sonra ne olacak?

Temsilciler Meclisi’nden geçen tasarının herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Bundan sonraki süreçte Senato’da oylanacak olan tasarı, buradan da geçmesi halinde onay için Başkan’a sunulacak.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın