donald trump

ABD Temsilciler Meclisi Trump’ın azil sürecini onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın azline yönelik “görevini kötüye kullanma” ve “Kongre’nin çalışmasını engelleme” suçlamalarını kabul etti. Temsilciler Meclisi’nden geçen dava dosyası, Trump’ın yargılanacağı Senato’ya gönderildi. 

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, “görevini kötüye kullanma” maddesi 229 ‘evet ve 195 ‘hayır’ oyu ile kabul edildi. “Kongre’nin işleyişini engelleme’ maddesi ise 228 ‘evet’ ve 185 ‘hayır’ oyu ile kabul edildi. 

Her iki suçlamanın Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından konu Senato’ya taşınacak. 

TRUMP, AZLİ OYLANAN ÜÇÜNCÜ BAŞKAN OLDU

Trump, ABD’nin eski başkanları Andrew Johnson ve Bill Clinton’ın ardından azil oylaması yapılan üçüncü başkan oldu.

Trump’ın azil oylamasının yapıldığı Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar çoğunluktayken, nihai kararın verileceği Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunlukta. Trump’ın azledilmesi için Senato’nun üçte ikisinin onay vermesi gerekiyor. Bunun için de en az 20 Cumhuriyetçi senatörün taraf değiştirerek onay vermesi gerekiyor. 

TRUMP: YANLIŞ HİÇBİR ŞEY YAPMADIM

Trump, Temsilciler Meclisi’ndeki oylama öncesinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İnanabiliyor musunuz bugün hiçbir şey yapmayan radikal sol Demokratlar tarafından azledileceğim ve yanlış hiçbir şey yapmadım. Bu korkunç bir şey. Telefon dökümlerini okuyun. Bu başka hiçbir başkanın başına gelmemeli. Dua edin!” ifadelerini kullandı. 

AZİL SÜRECİ NASIL BAŞLADI?

Fotoğraf: @realDonaldTrump, Twitter

Trump’ın azil süreci, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Demokrat başkan aday adayı Joe Biden’ın siyasi faaliyetlerini araştırması için baskı yaptığı ve ABD yardımlarını da pazarlık kozu olarak kullandığı iddiasıyla başlamıştı.

Trump hakkında 2016 yılında yapılan başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddialarıyla ilgili soruşturma açılmış, ancak suç işlediğine yönelik kesin kanıt bulunmaması sebebiyle azil süreci başlatılmamıştı. 

PUTİN: TRUMP’IN AZİL SÜRECİ YAPAY GEREKÇELERE DAYANIYOR

Sputnik’in haberine göre, büyük yıl sonu toplantısı kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Trump’ın azil süreciyle ilgili yöneltilen soruya, “Trump’ın azil süreci yapay gerekçelere dayanıyor, Senato’nun onu görevden alacağını sanmıyorum” yanıtını verdi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın