ABD’li Yetkili: Türkiye Rusya’dan Silah Alırsa F-35 Satışları İptal Edilebilir

Son günlerde sıkça konuşulan Türkiye‘nin F-35 programından çıkartılabileceği konusunda bir açıklama da ABD Dıişleri Bakan Yardımcısı Wes Witchell’den geldi. Witchell, yaptığı açıklamada Rusya ile olan silah anlaşmalarının Türkiye’nin ABD ile askeri anlamdaki işbirliğini sekteye uğratabileceğini belirtti.

Washington’da düzenlenen bir toplantıya katılan Witchell, Türkiye’nin Rusya’da silah anlaşmalarına devam etmesi halinde bunun Amerika ile olan askeri projeleri de etkileyeceğini açıkladı.

F-35 SAVAŞ UÇAKLARI TÜRKİYE’YE NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

Türkiye, 5. nesil olarak tanımlanan F-35 savaş uçaklarının üretim ortağı durumda. Uçağın bazı parçaları Türkiye tarafından üretilmektedir. Türkiye, 116 adet sipariş verdi. Öngörülen teslimat tarihi ise 21 Haziran.

Fakat ABD Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının satışının askıya alınmasını da öngören bir yasa tasarısını 66’ya karşı 351 oyla kabul etmişti.

Geçtiğimiz günlerde ABD Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının satışının dondurulmasını da içeren bir yasa tasarısı 66’ya karşı 351 oyla kabul edildi. Konu ile ilgili bir açıklama yapan senatör, bu tasarının Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasına ve Andrew Brunson’ın tutuklu olmasına bir tepki olduğunu ifade etti.

Temsilciler Meclisi’nden geçen tasarı ABD Senatosu’na gönderildi. Tasarı, ABD Senatosu ve Trump tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girebilecek.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: “HİÇBİR ENDİŞEM YOK.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde F-35 satışlarının iptal edilmesi girişimleri hakkında kendisine yöneltilen sorulara karşılık hiçbir endişe taşımadığını ifade etmişti.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın