fahrettin koca

Bakan Koca: Şehir Hastanelerimizi hız kesmeden yapmaya devam edeceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yeni planlanan Şehir Hastanelerimizi hız kesmeden yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Bakan Koca, Twitter hesabından yayınladığı açıklamada, günün şartlarında kamu-özel işbirliği (KÖİ) finans yönetiminin tercih edildiğini ve gelecekte de yine tercih edileceğini söyledi. Bu süreçte KÖİ finans yöntemiyle 10 Şehir Hastanesinin inşa ediliğini belirten Koca, “Bu kadar sürede yataklarımızın yenilenmesi ve hastanelerimizin depreme dayanıklı hale gelmesi, genel bütçe yanında alternatif yöntemlerinin kullanılması ile mümkün olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Geldiğimiz noktada aciliyet gerektiren kapasite açığı önemli oranda giderilmiştir. Alternatif finans kaynağına duyulan ihtiyaç da azalmış durumdur” açıklamasında bulunan Koca, şöyle devam etti: “İhtiyaç duyduğumuz ve planladığımız hastane inşaatlarına hem genel bütçeden klasik yolla hem de KÖİ yöntemi ile devam etmemizin önünde halen bir engel bulunmamaktadır. İhtiyaç halinde KÖİ finans yöntemiyle bundan sonra da yapılabilir.”

Şehir hastaneleri için bütçede yer alan ödemenin sadece kira bedeli değil, tüm bakım onarım ve hizmet bedellerini de kapsadığını belirten Koca, “Bu hastaneleri genel bütçeden kendimiz yapsaydık, hizmet gideri olarak bütçedeki miktarın en az yarısını yine ödeyecektik.Nitekim diğer hastanelerimizde de yatırım giderlerine ilave olarak bu harcamaları yapıyoruz” ifadelerini kullandı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın