berat albayrak

Berat Albayrak: Artık devam edememe kararı aldım

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya platformu Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, istifa kararı aldığını duyurdu. Albayrak, istifa gerekçesi olarak sağlık sorunlarını gösterdi.

Albayrak, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, “Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım” ifadelerini kullandı. Bakan Albayrak, bundan sonraki süreçte zamanını annesi, babası, eşi ve çocuklarına ayıracağını belirtti.

Albayrak’ın Instagram hesabından paylaştığı istifa açıklaması şöyle:

”Kamuoyunun dikkatine

Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ötürü ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım.

Çok büyük hedeflerle çıktığımız bu yolculukta gerçekleşecek olan bayrak değişimiyle yeni gelen arkadaşlarımız Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Büyük ve Güçlü Türkiye hedefine her zamankinden daha kararlı ve emin adımlarla devam edeceklerdir.

Enerji’de olduğu gibi Ekonomi’de de ektiğimiz tohumlar çokta uzak olmayan bir gelecekte koca koca çınarlara dönüşecek ve ülkemizi tam bağımsızlık hedefine ulaştırdığına şahit olacağız inşallah. Bundan en ufak bir şüphem yoktur.

Bu 5 yıllık süre zarfında benimle bu zor ama kutsal yükü yüklenen tüm yakın mesai arkadaşalarıma teşekkür ediyorum. Çokça hakkım geçmiştir haklarını helal etsinler. At izinin iti izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan Rabbim razı olsun.

Türkiye tarihindeki belkide en kritik dönemlerden sayılacak olan bu 5 yıllık süre zarfında ülkeme ve ümmete hizmet etmeyi bana nasip eden Rabbime sonsuz hamdolsun.

Gaybı, kalpleri ve hakiki niyetleri bilen mutlak güç sahibi Cenab-ı Allah bizleri Sırat-i Müstakim’den ayırmasın.

Sonumuzu hayreylesin…

Berat Albayrak”

Bostancı: Konu her bakımdan Sn. Cumhurbaşkanımızın takdirindedir

AK Parti Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, Albayrak’ın Instagram hesabından yaptığı istifa açıklaması hakkında, “Sn. Berat Albayrak bakanımız şahsen açıklama yapmadan mevcut haberler üzerinden değerlendirme yapmak doğru olmaz. Yıllardır bu ülkeye milletimize fedakarca yaptığı hizmetleri biliyor ve ayni şekilde devamını diliyoruz. Konu her bakımdan Sn. Cumhurbaşkanımızın takdirindedir” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Bu bir devlet krizi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ziyareti sonrası Albayrak’ın istifa paylaşımına ilişkin açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “Bu şekilde bir istifa Cumhuriyet tarihimizde bir ilk. Bu bir devlet krizi. Açıklama yapılmıyor. Topluma neden bilgi verilmiyor. Bir grup ‘Aman istifası kabul edilmesin’ diyor. Ama istifa eden neden çıkıp görüşlerini ifade etmiyor, neden istifa ettiğini anlatmıyor?” değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu: İşte bunun için güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya platformu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanının istifa açıklaması ile bu gece yaşananlar siyasetimizi ve devlet düzenimizi aşiret anlayışına çeviren sistemin değişmesini zorunlu kılıyor. İşte bunun için güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz ve herkesi bugünkü açıklamamızı takip etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Babacan: İstifa açıklaması değil, bir iflas açıklamasıdır

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Bilecik 1. Olağan Kongresinde yaptığı konuşmada Albayrak’ın istifasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan, “Dün gece yapılan açıklama bir istifa açıklaması değil, bir iflas açıklamasıdır. Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dün gece sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Taşcı: 5 kanal dışında istifa haberini veren kanal yok

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşcı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “RTÜK İzleme Merkezinde 1780 radyo ve televizyonu takip ediyorum, 5 televizyon kanalı dışında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa ettiği haberini veren kanal yok. Bu gazeteciliğin bittiğinin resmidir; yazık!” ifadelerini kullandı.

Alçı: %90 ihtimalle Cumhurbaşkanının bu istifayı kabul etmeyeceğini düşünüyorum

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Habertürk TV’de ekrana gelen Açık ve Net programında Albayrak’ın istifa kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Alçı, “Beklenen bir karar değil, şaşırtıcı bir gelişme. Berat Albayrak’ın böyle bir metin yazdığıyla ilgili tartışmalar vardı, basın sözcüsünden teyit ettim. Henüz Cumhurbaşkanlığı’ndan bir açıklama gelmedi. %90 ihtimalle Cumhurbaşkanının bu istifayı kabul etmeyeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın