Çavuşoğlu Açıkladı: PKK’nın Lider Kadrosuna Yönelik ABD ile Ortak Çalışma

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında ABD ile ilişkiler konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Çavuşoğlu, “Bundan sonraki süreçte bu yol haritası (Minbiç) ile birlikte ilişkilerimizi güçlendirmek için çabalar sarf edilecek. Bizim ABD’den beklentimiz Feto’nun iadesi de dahil olmak üzere çok daha fazla, onlar da bunu biliyorlar. Ama bu yol haritası başarılı bir şekilde uygulanırsa esasen güvenin yeniden tesis edilmesi bakımından önemli olacak.”

ABD ile Minbiç dışında iki tane daha çalışma grubu oluşturulduğunu belirten Çavuşoğlu, bunlardan birinin hukuki meselelerle diğerinin ise terör örgütü PKK ile mücadeleyle ilgili olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu PKK ile mücadelede ABD ile yapılan çalışma grubu konusunda şunları söyledi: “Üçüncü çalışma grubu PKK ile mücadeleyle ilgili. PKK’ya yönelik nasıl mücadele edileceği ve özellikle Kuzey Irak’taki PKK’nın sözde lider kadrosuna yönelik neler yapılacağına dair bir çalışma grubu bir araya gelecek.”

Çavuşoğlu, bu çalışma gruplarının iyi bir şekilde işletilmesi halinde ABD ile bir çalışma yapılabileceğini, fakat ABD’nin artık somut adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Güvenlik güçleri tarafından son yıllarda PKK’nın sözde lider kadrosunun yakalanması için önemli çalışmalar yürütülmekte.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın