Celal Şengör: Kanal İstanbul depremi tetiklemez, ama kanal etrafında şehir cinayettir

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, “Kanal İstanbul depremi tetiklemez, ancak kanal etrafında yeni bir şehir oluşturmak cinayettir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk’te Türkiye’nin Nabzı programında gazetecilerin Kanal İstanbul konusundaki sorularını yanıtladı.

Programa bağlanan Celal Şengör, Kanal İstanbul hakkında daha önce basına yansıyan sözlerine açıklık getirdi. Şengör’ün açıklamaları şöyle: 

“Bir jeolog olarak kanala karşıyım ya da değilim diyemem, çünkü elimde veri yok. Jeolog olarak şunu söyleyebilirim: Kanal İstanbul deprem tetikler lafı yanlıştır. Bunun hesabını yapmak da kolay. Eğer bir tsunami olursa kanal tehlikeye girer. Öğrenebildiğim kadarıyla kanal boyunca ivme hesapları yapılmamıştır. Orada kanal etrafında yeni bir şehir oluşturmak ‘cinayettir’ dedim. Sayın İBB Başkanı’nın dediğini orada tekrar ettim. Artık İstanbul yeni bir şehri kaldıramaz.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şengör’ü cuma günü düzenlenecek çalıştaya davet ettiklerini, ancak mazereti sebebiyle katılamayacağını kendilerine ilettiğini söyledi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın