Ana sayfa Gündem CHP ve İYİ Parti Parlamenter Sisteme Dönüş İçin Anlaştı

CHP ve İYİ Parti Parlamenter Sisteme Dönüş İçin Anlaştı

meral akşener kemal kılıçdaroğlu
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in, Millet İttifakı’nda yer alan partilerin liderleriyle yapacağı görüşmeler için ilk durağı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu görüşme sırasında dikkat çekici bir öneride bulundu. Akşener, Kılıçdaroğlu’na parlamenter sisteme dönüş için bir takvim belirlenmesi gerektiğini belirtti.

İki liderin ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında Akşener, “Şöyle bir önerim oldu: İyileştirilmiş parlamenter sistemi oluşturma” ifadesine karşılık olarak Kılıçdaroğlu, “Bizim açımızdan keyifli bir öneri bu” cevabını verdi.

Parlamenter sisteme dönüş için prensiplerin belli olması isteğine karşılık Kılıçaroğlu’nun da desteğini alan Akşener, “Komisyon kurulup 24 Haziran’dan önce arkadaşlarımızın bir araya gelerek parlamenter sistemin yol haritasının milletimizle paylaşılmasını istiyoruz.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Akşener’in teklifini şu sözlerle destekledi: “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin daha güçlü kılan bir anlayışla yola çıktık.”

İki liderin görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü. Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’la da bir görüşme gerçekleştirecek. Akşener, Temel Karamollaoğlu’nun da bu görüşüne sıcak baktığını ifade etti.

PARLAMENTER SİSTEME NASIL DÖNÜLEBİLİR?

16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandum ile “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne” geçilmişti. Parlamenter sisteme dönüş için anayasa değişikliği yapılmalı. Bu yüzden Millet İttifakı, ya TBMM’de 400 milletvekili sayısını bulmalı ya da referandum için gerekli 367 ile 400 arasında bir milletvekili sayısına sahip olması gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here