Ana sayfa Gündem 8 Maddede CHP’deki İç Tartışmalar ve Muharrem İnce’nin Geleceği

8 Maddede CHP’deki İç Tartışmalar ve Muharrem İnce’nin Geleceği

CHP’de, 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan iç tartışmalar son günlerin bir numaralı gündem maddesi oldu. İşte yaşanan tartışmalar ve Muharrem İnce’nin gelecekte ne yapabileceği konusunda 8 maddelik özet:

1. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçim ardından yaptığı konuşmada “Önümüzde yürü denirse yürürüm” sözleri, CHP Genel Başkanlığı için bir mesaj olarak değerlendirilmişti.

2. Fakat hemen ertesi gün yine Muharrem İnce tarafından yapılan bir açıklama bu değerlendirmeyi boşa çıkardı. İnce, “Benim ağzımdan kurultay diye bir şey duyarsanız o zaman konuşursunuz, ama duymayacaksınız” sözleriyle kamuoyundaki beklentileri boşa çıkardı.

 

3. İnce’nin, kendisine oy verenlere teşekkür etmek amacıyla 81 ili ziyaret edeceğini açıklaması da siyaset arenasında mücadeleye devam edeceğinin göstergesi.

4. Bu sırada eski Denizli Gençlik Kolları Başkanı Hakan Imırgı önderliğinde bir grup CHP’li, genel merkez önünde 24 saat süren bir oturma eylemi düzenledi.

5. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısında bulundu. Buna karşılık CHP Parti Meclisi tarafından Erol’un tedbirli olarak kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verildi.

Yeni Hedef Belediye Başkanlığı mı?

6. Bundan sonra ne olacağı konusunda ise farklı yorumlar mevcut. Bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerine fazlaca bir zaman var. Milletvekili de olmayan İnce için kısa vadede tek bir yol var. O da büyük şehirlerden birinde belediye başkanlığına adaylığını koyması.

7. İnce, Türk siyasetinde farklı bir etki bıraktığının farkında. Seçimlerin hemen ardından yaptığı konuşmada kendi aldığı oyu miktarının partisinin aldığı oy miktarından çok daha fazla olduğunun altını çizmesi bunun göstergesi olsa gerek.

8. İnce’nin, yarattığı etkinin sönmesini beklemeden bunu 9 ay sonraki yapılacak yerel seçimlere taşımak isteyebileceğine dikkat çekiliyor.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here