Erdoğan’dan Trump’ın mektubuna yanıt: Vakti geldiğinde gereken yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın skandal mektubu için “Vakti geldiğinde gereken yapılacak” açıklamasında bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin bilgi verdi. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın skandal mektubuna ilişkin açıklama yapan Erdoğan, “Sayın Trump’ın siyasi ve diplomatik nezaketle bağdaşmayan mektubu medyada yer aldı. Bizler bunu unutmadık, unutmamız doğru değil. Bizim karşılıklı sevgi ve saygımız bunu gündemde tutmaya müsaade etmiyor. Vakti geldiğinde gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

2011 yılına dek Suriye ile müspet ilişkilerinin olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Beşar Esed ile ailecek görüşecek kadar yakınlığa sahiptik. Bu süreçte ülkesinde demokrasi, insan hakları ve adaletin geliştirilmesi konusunda pek çok tavsiyede bulunduk. Hiçbir hakka sahip olmayan Kürt nüfusu için adımlar atması gerektiğini söyledik. Ancak Esed tavsiyelerimize uygun işler yapmak yerine halkın üzerindeki baskıyı artırdı. Suriye halkı Esed’e karşı direnirken Irak’taki DEAŞ belası bu ülkeye de sıçradı. Ardından PKK, PYD ve YPG terör örgütü bindi. Suriyeli 6 milyon kişi ülke dışına gitmişti. Bunun 4 milyonu ülkemize gelmiştir.”

DEAŞ ile en etkili mücadeleyi Türkiye’nin yürüttüğünü belirten Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 binin üzerinde DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirdik. Bu müdahalenin ardından DEAŞ tutunamadı ve hızla çözüldü. Fırat’ın doğusunu da DEAŞ’tan temizlemeye talip olduk. Bu konuda ABD yönetimine yaptığımız teklifler karşılık görmedi. ABD bu işi Türkiye yerine PKK terör örgütü ile yürütmeyi tercih etti. DEAŞ, Suriye’den temizlendikten sonra PKK sınırlarımız boyunca Türkiye’ye karşı bir tehdide dönüştü. ABD’ye yaptığımız ikazlara rağmen herhangi bir adım atılmadı. Kendi göbeğimizi kendimizin kesmesinden başka çare kalmadı” diye konuştu.

Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’nın hazırlık sürecinin üç-dört yılı bulduğunu açıkladı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın