Ana sayfa Gündem Eski AK Partili vekil Pelin Gündeş Bakır, partiden ihraç edildi

Eski AK Partili vekil Pelin Gündeş Bakır, partiden ihraç edildi

Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır

Suriyelilere ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdan dolayı disiplin kuruluna sevk edilen AK Parti 24. dönem Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, partiden ihraç edildi. 

Geçtiğimiz ay düzenlenen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı’nda (MYK) kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Bakır’ın, partiden ihraç edildiği açıklandı.

Ne olmuştu?

İstanbul Bakırköy’de üç kişilik bir ailenin siyanürle hayatına son vermesinin ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakır, “Bu sabah Bakırköy’de 3 kişilik aile hayatına son verdi. Evde yapılan incelemede siyanüre rastlandı. Bu son 10 günde yaşanan 3. toplu intihar vakası. Milletimiz ölüyor. Suriyelileri Türklerin sırtından indirin artık. Vatanlarına dönsünler. Hiçbirine vatandaşlık verilmesin” ifadelerini kullanmıştı. 

‘Tamamen idealist duygularla siyasete girdim’

İhraç kararının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakır, “AK Parti, Türküm dedim diye Suriyeliler vatanlarına dönsün dedim diye beni ihraç etti” ifadelerini kullandı. 

Bu fikirlerini daha önce AK Parti’nin Kızılcıhamam’da düzenlediği toplantılarda da ifade ettiğini açıklayan Bakı, “Ayrıca milletvekilliği yaptığım 2011-2015 yılları arasında televizyon programlarında, çıktığım canlı yayınlarda da hep aynı fikirleri savundum. O dönem sosyal medyayı etkin kullanmadığım için bazı takipçilerim bunlara rast gelmemiş olabilir. Ancak bu düşüncelerim yeni değildir” dedi. 

2011 yılına dek politize olmadığını, siyasi partileri ve siyasetçileri tanımadığını belirten Bakır, “İTÜ’de hayatını bilme vakfetmiş bir profesördüm. Vatanıma, milletime daha çok hizmet etmek için tamamen idealist duygularla siyasete girdim” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here