‘Filistin’in cesur kızı’ Ahed Tamimi kimdir?

Filistin’in cesur kızı olarak” tanınan Ahed Tamimi, 31 Ocak 2001 tarihinde Filistin’in Nabi Saleh köyünde dünyaya geldi. Babası Bassem Tamimi, annesi ise Neriman Tamimi’dir.

Basında yer alan ilk karesi, henüz 11 yaşındayken bir İsrail askerine yumruğunu gösterdiği kareydi. Daha sonra İsrail askerlerinin gözaltına almaya çalıştığı kardeşini kurtarmaya çalıştığı anlar kameralara yansıdı. Son olarak ise 15 Aralık 2017’de ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından başlayan gösterilerde görüntülendi. Bu gösterilerden sonra 19 Aralık 2017 tarihinde gözaltına alındı. 3 ay sonra çıktığı askeri mahkeme tarafından 8 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Tamimi, soruşturma sırasında kendisini taciz ettiğini iddia ettiği bir görevliye dava açtı. Tamimi’nin avukatı, soruşturma esnasında uygunsuz söz ve davranışlarda bulunulduğunu söyledi.

Türkiye’de “Hanzala Cesaret Ödülü“ne layık görülen Tamimi, 29 Temmuz 2017’de serbest bırakılarak özgürlüğüne kavuştu.

Tamimi, gözaltındayken dünyanın dört bir yanından destek aldı. Uluslararası Af Örgütü, İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirterek tutuklamayı kınamıştı.

İsrail hapishanelerinde yaklaşık 300 çocuğun bulunduğu tahmin edilmekte.

Tamimi serbest kaldıktan sonra Yaser Arafat‘ın mezarını ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özgürlüğüne kavuşan Tamimi’yle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme hakkında basına bilgi veren Tamimi, Erdoğan ve Türk halkına teşekkürlerini iletti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın