Ana sayfa Gündem İmar Barışı Başvuruları Nasıl Yapılır?

İmar Barışı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Fotoğraf: TOKİ'nin resmi web sitesinden alınmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen İmar Barışı düzenlemesine Ramazan Bayramı’nın ilk günü 88 bin kişinin yaptığı başvuruyla birlikte toplam başvuru sayısı 448 bin 234 oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, İmar Barışı düzenlemesi için e-Devlet üzerinden 8 Haziran’da başlayan başvurulara yapı sahiplerinin ilgili oldukça fazla. Buna göre başvuruların ilk gününden bugüne kadar toplam başvuru sayısı 448 bin 234 kişiye ulaştı.

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmar Barışı düzenlemesi, 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olarak yapılmış tüm yapıları kapsamaktadır. Bu düzenlemeyle birlikte imara aykırı ve ruhsatsız durumdaki yapıların resmi olarak kayıt altına alınması amaçlanıyor.

Vatandaşlar, e-Devlet üzeriden başvuruda bulunabilecek. E-Devlet üzerinden yapılan başvurularda belli belgeler istenmekte.

Yapı sahipleri, e-Devlet’te belirtilen belgeleri yükledikten sonra 24 saat içerisinde SMS veya e-mail yoluyla bilgilendirme mesajı alacak. Bu bilgilendirmeyle birlikte Yapı Kayıt Belgesi başvuru bedeli yatırıldığında işlemler tamamlanmış olacaktır.

Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Ne Kadar?

Yapı Kayıt Belgesi ücreti ise arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyet toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesaplanacaktır.

Yapı Kayıt Belgesi Son Başvuru Tarihi

Yapı Kayıt Belgesi için belirlenen son başvuru tarihi 31 Ekim 2018. Yapı kayıt belgesinin ücreti ise 31 Aralık 2018’e kadar ödenebilecek.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here