İran’ın askeri gücü ne kadar? İşte tüm merak edilenler…

ABD’nin, Bağdat’ta düzenlediği hava saldırısıyla İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesinden sonra İran’dan peş peşe ‘intikam’ açıklamaları geldi. İki ülke arasındaki gerginlik artarken, İran ordusunun gücü merak ediliyor. 

Ülkelerin askeri gücüne ilişkin verileri toplayan Global Fire Power’a göre, İran’ın 523 bin aktif askeri personeli bulunuyor. Yedeklerle birlikte bu sayı 873 bine ulaşıyor.

İran düzenli ordusunun 350 bin aktif askeri personeli, Devrim Muhafızları’nın ise 150 binden fazla aktif askeri personeli bulunuyor.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 14. ORDUSU

Global Fire Power tarafından yapılan askeri güç sıralaması endeksine göre İran ordusu, 137 ülke arasında 14. sırada yer alıyor.  

DEVRİM MUHAFIZLARI ORDUSU

İran Devrimi’nin ardından Ayetullah Humeyni’nin talimatıyla kurulan Devrim Muhafızları Ordusu’na “rejimi koruma ve iç güvenliği sağlama” gibi görevler verildi.

İran ordusundan ayrı bir yapılanmaya sahip Devrim Muhafızları Ordusu, Besiç milis güçleri ve Kudüs Gücü’nü bünyesinde barındırıyor. 

1980 yılında başlayan İran-Irak savaşı sırasında kurulan Besiç, olası bir savaş durumunda yüz binlerce milisi organize edebiliyor. Savaş durumunda sayılarının üç milyona kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Devrim Muhafızları’na bağlı bir başka unsur Kudüs Gücü ise ülkenin dış politikasında etkin bir rol oynuyor. 

Devrim Muhafızları, balistik füze ve silahlı insansız hava araçları programlarını da yürütüyor. 

Doğrudan İran’ın dini lideri Ali Hamaney’den emir alan Devrim Muhafızları, önemli bir ekonomik güce de sahip durumda. Bünyesinde bulunan çeşitli şirketler sayesinde ciddi bir gelir elde ediyor.

KUDÜS GÜCÜ

ABD’nin saldırısında hayatını kaybeden Kasım Süleymani’nin başında bulunduğu Kudüs Gücü, İran’ın ülke dışındaki operasyonlarını yürütüyor.

Yaklaşık beş bin kişiden oluşan Kudüs Gücü, Suriye’deki iç savaş sırasında Esad’a destek oldu.

İRAN’IN HAVA GÜCÜ 

İran, oldukça eski bir hava gücüne sahip. MIG-29, SU-24, F-4 ve F-14’lerden oluşan toplam 509 aktif savaş uçağı bulunuyor.

Öte yandan toplam helikopter sayısı ise 126. Global Fire Power’ın sıralamasına göre İran, hava kuvvetleri bakımından 137 ülke arasında 24. sırada yer alıyor. Bu bakımdan İran’ın en zayıf gücünün hava kuvvetleri olduğu söylenebilir. 

İRAN’IN DENİZ GÜCÜ

İran’ın deniz kuvvetleri envanterinde toplam 398 askeri gemi bulunuyor. Donanmanın 88 denizaltısı, 3 mayın gemisi ve 6 fırkateyni var. 

İRAN’IN KARA GÜCÜ

İran’ın kara kuvvetleri 1634 tank, 2200 uzun namlulu top ve 1900 roket projektörlerine sahip. 

BALİSTİK FÜZELERİ

İran’ın 45-2 bin kilometre menzile sahip 10 farklı balistik füze sistemi bulunuyor. Bu balistik füzeler şunlar: Şahab 1 (300 km), Şahab 2 (500 km), Kıyam 1 (750 km), Fetih 110 (300-500 km), Zülfikar (700 km) ve Şahab 3 (2 bin km)

ABD Savunma Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl yayınladığı rapora göre İran, balistik füze kabiliyetini artıracak. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın