koronavirüs

Koronavirüs: Nedir, nasıl ortaya çıktı, belirtileri nelerdir?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, birkaç hafta içerisinde hızla yayılarak tüm dünyayı alarma geçirdi. Tüm dünyada panik yaratan virüs hakkında bilinenler ise oldukça sınırlı. 

İlk kez Aralık 2019’da görülen virüsün, 12 yıl önce dünya genelinde yaklaşık 800 kişinin ölümüne neden olan SARS virüsüyle yüzde 80 benzerlik gösterdiği belirtiliyor. 24 Ocak itibariyle koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 25’e çıkmış durumda.

Çinli yetkililer, iki eyalet dışında ülkedeki bütün eyaletlere yayılan virüsten etkilenenlerin sayısının 830’a yükseldiğini duyurdu. 

SEKİZ ÜLKEDE DAHA GÖRÜLDÜ

‘2019-nCoV’ olarak adlandırılan virüs, Çin dışında sekiz ülkede daha görüldü. Vuhan kentinde ortaya çıkan virüsün ABD, Tayvan, Japonya, Güney Kore, Tayland, Singapur, Suudi Arabistan ve Vietnam’da görüldüğü biliniyor. 

KORONAVİRÜS NEDİR?

Tek zincirli pozitif RNA virüsleri olan koronavirüsler, büyük bir virüs ailesinin alt türüdür. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan bu virüs, ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. 

Virüse karşı uygulanabilecek herhangi bir aşı ya da ilaç bulunmuyor. Bu sebeple şu anda uygulanan tek yöntem, hastalığa yakalanan kişileri karantina altına almak. 

Çin Bilimler Akademisi Mikrobiyoloji bölümünden araştırmacılar, virüse ait ilk kareleri kamuoyuyla paylaştı. 

SARS virüsü ile benzerlik gösteren yeni virüsün, yarasalardan kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Virüsün ilk bulaştığı kişiler, Vuhan’da vahşi hayvanların satıldığı balık pazarı çalışanları ve buradan sık sık alışveriş yapan müşteriler oldu. Burası 1 Ocak’tan beri kapalı tutuluyor. 

Vuhan kenti karantina altına alınmış durumda. Kente giriş ve çıkışlar kapatıldı, havalimanındaki uçuşlar da durduruldu. 

Çin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, salgınla mücadele için 1 milyon yuan tahsis edildiği belirtildi. 

BELİRTİLERİ NELER?

Virüsün ilk belirtileri şunlar;

  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı
  • Solunumda zorluk
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük

SARS virüsüne göre bulaşıcılığı daha düşük olan koronavirüslerin, ne şekilde bulaştığına dair bilgi henüz mevcut değil. 

Yeni virüs hakkında yeterli veri bulunmuyor. Bu sebeple virüsün ne kadar tehlikeli olduğu bilinmiyor. Yaklaşık 800’ü aşkın vaka bildirildi ve 25 kişi hayatını kaybetti. Bu da yüzde 3’lük bir ölüm oranı anlamına geliyor. Fakat virüsün bulaşmasına karşın yeterince ciddi semptomlarla karşılaşmadığı için hastaneye gitmeyen ve bu nedenle verilere dahil olmayan çok sayıda kişi olabilir. 

Özellikle yaşlı insanlar ile solunum veya bağışıklık problemi yaşayan kişilerin korunmasının çok daha zor olduğu belirtiliyor. 

Vuhan kentinde koronavirüs salgınına yakalanan hastaları tedavi etmek için yeni bir hastane inşa ediliyor. 

‘BİR HAFTADIR EVİMİZDE MAHSUR KALDIK’

Karantina altına alınan Vuhan kentinde öğretmenlik yapan Burcu Öner, Haber Global canlı yayınında kentte yaşananları anlattı. Öner, “Dışarı çıkamıyoruz, stoklarımızı tamamlamış durumdayız. 1 hafta boyunca evimizde mahsur kaldık. O yüzden Vuhan belediyesinden gelecek olan yeni açıklamaları bekliyoruz. Kendimizi olabildiğince korumaya çalışıyoruz. Hiç kimse evinden çıkmıyor. Büyük bir tedirginlik var” ifadelerini kullandı. 

‘TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS RİSKİ BULUNMUYOR’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de herhangi bir koronavirüs riski bulunmadığını açıkladı. 

Öte yandan Sağlık Bakanlığı tarafından Vuhan kenti ile İstanbul arasındaki uçak seferlerinin durdurulduğu açıklanmıştı.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın