Ana sayfa Dünya Küba’da şaşırtan değişiklik: Komünizm anayasadan çıkarılıyor

Küba’da şaşırtan değişiklik: Komünizm anayasadan çıkarılıyor

Fotoğraf: Reuters

Küba, anayasasında değişiklikler yapacak. Bunlardan en önemlisi ise hazırlanacak yeni anayasada “komünizm” kavramına yer verilmeyecek. Ayrıca değişikliklerle devlet başkanını yaşı ve görev süresi için sınırlamalar getiriliyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, yeni anayasa için mecliste görüşmeler yapılmakta. Yeni anayasa ile birlikte 1976 yılında Sovyetler Birliği döneminden kalan eski anayasa işlevini yitirecek.

Küba, günümüz şartlarına uygun bir anayasa hazırlamayı amaçlıyor. Böylece sosyalist ekonomik sistemin gevşetilmesi düşünülmekte. Devlet Konseyi Genel Sekreteri Homero Acosta yaptığı açıklamada özel mülkiyete izin vereceklerini söyledi. Ancak yeni anayasa Komünist Parti’nin geleceğini garanti altına alacak.

Yeni anayasada kuvvetler ayrılığına daha fazla yer verilmesi planlanmakta. Bundan sonra devlet başkanı ile birlikte bir de hükümet başkanı yer alacak. Devlet başkanı olabilmek için 60 yaşından gün almamış olmak öncelikli şart olacak. Devlet başkanı en fazla iki dönem görevde kalabilecek.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here