Münir Özkul kimdir? Münir Özkul’un kısaca hayatı

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden biri olan Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi, yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi‘nde tamamladı. 

Tiyatroya olan ilgisi lise yıllarında başlayan Münir Özkul, Bakırköy Halkevi’nde tiyatro eğitimi aldı. Daha sonra sırasıyla Ses Tiyatrosu, Küçük Sahne Tiyatrosu, İstanbul Şehir Tiyatroları, Ankara Devlet Tiyatrosu, Bulvar Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu’nda sahne aldı.

1984 yılında geleneksel Türk tiyatrosunu yaşatmak adına Erol Günaydın’la birlikte “Geleneksel İbiş Tiyatrosu” adında bir topluluk kurdu. 1950 yılında “Üçüncü Selim’in Gözdesi” adlı sinema filminde rol aldı. Bu film, onun beyaz perdedeki ilk deneyimiydi. 

1972 yılında vizyona giren “Sev Kardeşim” filimde oynayan Münir Özkul, buradaki performansıyla Altın Portakal Film Festivali‘nde En “İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü kazandı. 

1974 yılında vizyona giren “Hababam Sınıfı” filminde “Kel Mahmut” karakterini canlandırdı. 1991 yılında İsmail Dümbüllü Ödülü‘ne layık görüldü. İsmail Dümbüllü, “Kanlı Nigar” oyunu sırasında Münir Özkul’u izlemiş ve oyun bittikten sonra kavuğunu ona vermişti.

2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü‘ne layık görüldü. 5 Ocak 2018 tarihinde hayatını kaybetti.

Münir Özkul’un bir röportajından kesit: “Beni kendileri gibi gördüler.”

Münir Özkul, hem tiyatro hem de sinemada başarılı olmasını şu şekilde açıklıyordu: “Sinemada da tiyatroda da yalnız duygularımla oynadım. Yaşadım da… Seyirciye olan yakınlığım oradan. Beni hep kendileri gibi gördüler. Seyirci zaten bunu istiyor; kendi gibi birini görmek, yaşamını onunla paylaşmak. Yaşamda da oyunculukta da yalnız duygularımın peşinden gittim. İnsan hep başka bir insanı oynuyor yaşamda da. Tiyatro ve sinema yaşamdaki oyunların daha arıtılmış şekli, günlük klişelerde arınmış şekli. İşte ben hep yaşamla sanatımı birleştirmeye çalıştım. Bildiğim tek oyunculuk yönü, yaşadığım gibi oynamak oldu.”

Münir Özkul’un rol aldığı bazı filmler

Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

Hababam Sınıfı Uyanıyor

Hababam Sınıfı Tatilde

Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor

Milyarder

Gırgıriye

Gülen Gözler

Mavi Boncuk

Hayat Sevince Güzel

Bizim Aile

Sev Kardeşim

Görgüsüzler

Oh Olsun

Kaynakça

Milliyet gazetesi, 14.02.1979, s.10


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Münir Özkul kimdir? Münir Özkul’un kısaca hayatı” için bir yanıt

  1. […] En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tarık Akan ve Münir Özkul gibi oyuncuların da yer aldığı Hababam Sınıfı film serisinde canlandırdığı […]

Bir yanıt yazın