Müşterek Harekat Merkezi için kritik fonksiyonların tesisi sağlandı

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile kurulması planlanan Müşterek Harekat Merkezi’ne ilişkin açıklama yaptı. 

Milli Savunma Bakanlığı’dan yapılan açıklamada, Müşterek Harekat Merkezi’inin faaliyete geçmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi. 

Bakanlık açıklamasında, geçtiğimiz gün Şanlıurfa’ya gelen ABD’li 6 kişilik heyet ile altyapı kurulum çalışmalarına başlandığı ve kritik fonksiyonların tesisinin sağlandığı kaydedildi. 

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklaması şöyle: 

“Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında Şanlıurfa’da kurulacak Müşterek Harekât Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

Şanlıurfa’ya gelen ABD’li 6 kişilik heyet ile altyapı kurulum çalışmalarına başlanmış; kritik fonksiyonların tesisi sağlanmıştır.

Müşterek Harekât Merkezi’nin tesisi ve faaliyetlerinin bir an önce başlamasına yönelik çalışmalar zaman gecikmesine mahal vermeden sürdürülmektedir.”

NE OLMUŞTU?

Türkiye ile ABD arasında yapılan güvenli bölge görüşmeleri sonucunda mutabakat sağlanmıştı. Bu çerçevede güvenli bölgenin tesis edilmesi için Müşterek Harekat Merkezi‘nin kurulması kararlaştırıldı. 

Geçtiğimiz gün altı kişilik ABD’li askeri heyet, Müşterek Harekat Merkezi’nin ön hazırlık çalışmaları kapsamında Şanlıurfa’ya gelmişti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın