Ana sayfa Biyografi Snowden Kimdir?

Snowden Kimdir?

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in eski çalışanı Edward Snowden, bundan 5 yıl önce ABD’nin istihbarat bilgilerini sızdırmasıyla dünyanın gündemine oturmuştu. ABD’den kaçarak Rusya’ya giden Snowden, burada geçici sığınma izni ile oturuyor. ABD tarafından aranmakta. Snowden’ın hikayesi Oscar ödüllü bir belgeselin konusunu oluşturmuştur.

SNOWDEN HANGİ BELGELERİ SIZDIRDI?

Edward Snowden; sızdırdığı belgelerle ABD’nin müttefikleri de dahil olmak üzere çok sayıda siyasetçinin elektronik iletişimini izlediğini ortaya çıkarmıştı. Bunlardan bir tanesi de Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonuydu.

Snowden, 2013 yılında yayınladığı bir mesajında, “Bugün dünyaya gelen bir çocuğun özel hayat kavramından bihaber olacak” demişti. Snowden bu mesajında milyonlarca kişinin cep telefonu ve elektronik postalarının izlendiği programdan da bahsetmişti.

SNOWDEN’IN GUARDİAN’A VERDİĞİ RÖPORTAJ

Rusya’da hayatına devam eden Edward Snowden, Guardian’a önemli bir röporaj verdi. Sızıntılar için hiçbir pişmanlık yaşamadığını belirten Snowden, “İnsanlar hiçbir şeyin değişmediğini söylüyor. 2013’ten öncesine bakın ve o zamandan beri olanlara bakın. Her şey değişti.” ifadesini kullandı.

En önemli değişikliğin halkın bilinçlenmesi olduğunu belirten Snowden, “Olabildiğimiz kadar açık olmaya devam etmemiz önemlidir.” dedi.

Snowden, rolünü oynadığını, daha sessiz bir hayata çekildiğini, gazetecilerin kaynaklarını korumalarına yardımcı olacak araçlar geliştirmek için zaman harcadığını söyledi.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here