Suudi Arabistan, BAE ve Hindistan Arasında Dev Petrol Anlaşması

Middle East Monitor’un haberine göre Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan çiftçilerin ve balıkçıların protestolarına rağmen büyük bir petrol projesi üzerinde anlaşmaya vardı. Projenin maliyetinin yaklaşık 44 milyar dolar olduğu tahmin edilmekte.

Bu proje, hayata geçmesiyle beraber dünyanın en büyük petrol rafinelerinden biri olacağı tahmin ediliyor. 2022 yılında tamamlanması beklenen projenin sonunda günde yaklaşık 1.2 milyon varil petrol üretimi bekleniyor.

Proje için 15.000 dönümlük bir arazi belirlendi. Fakat uzmanlar, buradaki binlerce çiftçi ve balıkçının olumsuz anlamda etkileneceği yorumunu yapıyor. Hindistan hükümeti ise projenin ulusal ekonomiyi canlandırarak istihdamı artıracağını savunuyor.

Hindistan, ABD ve Çin’den sonra dünyanın üçüncü en büyük petrol tüketicisi konumunda. Hindistan’daki yerli halk, rafinerinin hayatları üzerinde yaratacağı etki nedeniyle aylarca protesto gösterileri düzenledi. Geçtiğimiz yıl mutabakat anlaşmasının imzalanmasının ardından binlerce çiftçi, hükümetin araştırma yapma girişimlerine karşı çıkmak için 7 gün boyunca sokaklara çıkmıştı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın