donald trump

Trump: Kürtleri ömürlerinin sonuna dek koruyacağımıza söz vermedik

Suriye’deki son gelişmeler hakkında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, “Kürtleri ömürlerinin sonuna dek koruyacağımıza söz vermedik” dedi.  

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Kürtlerle ilişkilerinin iyi olduğunu belirten Trump, şöyle devam etti: “Ama onları ömürlerinin sonuna kadar koruyacağımıza söz vermedik.”

ABD ve Türkiye arasında sağlanan ateşkes anlaşmasına değinen Trump, ‘ufak tefek çatışmalara rağmen ateşkesin büyük ölçüde işlediğini, Kürtlerin daha güvenli bölgelere doğru çekildiğini’ söyledi. 

Trump, Irak savaşına hep karşı çıktığını hatırlatarak, “Çok iyi bir karar değildi. Ama giriyorsanız da petrolü tutun demiştim. Aynı şey burada da geçerli. Petrolü sağlama alın. Biz de petrolü sağlama almak istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Trump, Amerikan askerlerini Suriye’den çekmek istediğini, ama İsrail ve Ürdün’ün, bir grup Amerikan askerinin kalmasını istediğini ifade etti. Trump, az sayıda askerin petrolü korumak için Ürdün ve İsrail’e yakın bölgelerde kalacağını söyledi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye yaptığı ziyaretin ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir görüşme gerçekleştirmişti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın